Pırlanta Çok Özel Taştır, Bir Bebek Gibidir, Sevgiyle Bakmanız Gerekiyor

Pırlanta Çok Özel Taştır, Bir Bebek Gibidir, Sevgiyle Bakmanız Gerekiyor Pırlanta Çok Özel Taştır, Bir Bebek Gibidir, Sevgiyle Bakmanız Gerekiyor

Valerena NR Diamonds Kurucusu Ünlü Pırlanta Eksperi Rena Yashou Çiftci, pırlanta eksperi olabilmenin özelliklerini Klass'a anlattı.  

Yedi kuşak kuyumcu olan bir aileden gelen Rena Yashou Çiftçi, ailesinden miras aldığı mesleki bilgisini Romanya'da aldığı eğitimle harmanlayarak alanında fark yaratan bir pırlanta eksperi oldu. Değerli taşları bir laborant titizliği ile inceleyerek tüm özelliklerini ortaya koyan ve müşterilerine her zaman en iyi kalitedeki mücevherleri sunan Rena Yashou Çiftçi, Florya'daki mağazasında kaliteli mücevher arayan dostlarını ağırlıyor. Valerena NR Diamonds'ın Kurucusu Rena Yashou Çiftçi ile hikayesini ve pırlanta alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini Klass okurları için konuştuk.


Rena Hanım, tam yedi nesil mücevher’in içindesiniz. Pırlanta’nın içinde doğdunuz ve büyüdünüz. Şu an mağazanızda en özel mücevherleri müşterilerinizle buluşturuyorsunuz, hem de ünlü bir pırlanta eksperiniz. Öncelikle sizi okuyucularımıza daha yakından tanıtmak istiyoruz. Kendinizi nasıl anlatabilirsiniz?
Suriye'de doğdum, Romanya'da büyüdüm. Eğitim hayatım Romanya'da geçti. Aile bireylerim Romanya'da kuyumculuk yaptı ve bir fabrika açtı. Annem, babam, ağabeyim, dayım da kuyumcuydu. Ailemiz yedi kuşak boyunca bu mesleği icra ediyor. Ben kuyumculuğu miras olarak devir aldım, ancak bu işin okulunu da okuyarak kendimi geliştirdim. Aldığım eğitim sonrasında Romanya'da mesleğim “kuyumcu mühendisi” olarak geçiyor. Türkiye'de ise aldığım eğitimlerden sonra pırlanta eksperi unvanını aldım. Aynı zamanda dünyanın her yerinde geçerli olan HRD sertifikam var. Pırlanta eksperi kuyumculuktan ayrı bir meslek. Ben pırlantayı taş olarak alıp büyüteç ile detaylı bir şekilde inceledikten sonra tüm özelliklerini ürünün sertifikasına yazabiliyorum.
 

Bir mücevher ve pırlanta eksperi olarak nelere dikkat ediyorsunuz?
Pırlanta eksperliği bambaşka ve çok yönlü bilgi gerektiren bir iş. Taşın bütün özelliklerini ve varsa kusurlarını ortaya çıkarıyoruz, bir taşı her yönüyle analiz ediyoruz. Biz pırlanta eksperi olarak pırlanta üzerindeki taşları 24 karat’tan 9 karat’a kadar indirebiliyoruz. Bu yönümüzle kuyumculardan ayrılıyoruz. Valerena NR Diamonds'a gelen müşteriler mağazamızdan hem gümüş, hem altın hem de pırlanta satın alabilirler. Pırlanta çok özel taştır, bir bebek gibidir. Onlara bir bebek gibi nazik bir şekilde, sevgiyle bakmanız gerekiyor. Biz de bu tür taşlara bebek gibi bakıyoruz. Pırlanta bu yüzden evliliği ve aşkı simgeler. Mücevherlerimize ve pırlantalarımıza eksper yaparken tutkulu bir aşkla yaklaşıyoruz.

Rena Hanım, insanlar pırlanta alırken nelere dikkat etmeliler?
İnsanlara tavsiyem, pırlanta alırken bir pırlanta eksperinden mutlaka görüş almalarıdır. Bazı kuyumcular bir ürünü kutuya koyup direkt size veriyor. Pırlanta eksperi ise size bir ürünü bu şekilde sunmaz. Örneğin iki küpe aldığınızda ikisini farklı kutulara koyar. Bunun sebebi pırlantanın pırlantayı çizmesidir. Pırlanta’da bir çizik oluşması durumunda ürünün sertifikasında yazan kalite değeri düşer. Alıcıların çoğu bu konuda neye dikkat etmeleri gerektiğini bilmiyor. Pırlantadaki detayları ancak bir eksper anlayabilir. İnce ayrıntıları ise sadece büyüteç ile görebilirsiniz. Pırlantanın parlaklığı, rengi, çeşidi, büyüklüğü ve kesimi gibi ölçütlere bakıyoruz. Örneğin pırlanta ve mozanit taşı birbirlerine çok benzeyen taşlar olmasına rağmen mozanit çok daha düşük ve ucuz bir taştır. Bu gibi farklılıkları normal bir alıcının algılaması çok zordur.Florya’daki mağazanızı ne zaman açtınız? NR harflerinin sizin için özel bir anlamı var mı?
Mağazamı Florya'da yakın zamanda açtım. Markamızın adı Valerena NR Diamonds. Herkes bana 'NR' harflerinin anlamını soruyor. Her mücevher ustasının bir sırrı vardır. Bu da benim sırrım. Bu sırrı daha sonra açıklayacağım. Biz Valerena NR Diamonds olarak yurt dışına online satış, Amerika'ya, Arap ülkelerine ve Avrupa'ya ihracat yapıyoruz. Suriye'de 13 tane şubemiz var. Almanya, Belçika ve Amerika'da da birer şubemiz bulunuyor. Benim en büyük avantajım dört tane dile hakim olmam. Arapça, İngilizce, Romanca, Türkçe ve giriş seviyesinde İspanyolca biliyorum. Bana gelen kişilere gümüş, altın ve pırlanta konusunda danışmanlık da veriyorum. Mottomuz 'Siz hayal edin biz gerçekleştirelim.'

İnstagram:rena_yashou

 

Rena Yashou Çiftci