Sadece İnsanlar İçin Değil Hayvanlar ve Doğa İçin de Adalet İstiyorum

Sadece İnsanlar İçin Değil Hayvanlar ve Doğa İçin de Adalet İstiyorum Sadece İnsanlar İçin Değil Hayvanlar ve Doğa İçin de Adalet İstiyorum

Genç ve başarılı avukat Ayşem Şanlı, hayat felsefesini  Klass’a anlattı.  

Şanlı Hukuk Bürosu Kurucusu Ayşem Şanlı, mevzuata olan hakimiyeti, çözüm odaklı yaklaşımı ve mesleğine karşı duyduğu sevgi ile hukuk dünyasının genç ve başarılı avukatları arasında yer alıyor. 2017’de çıkarılan imar affı ile ilgili bir televizyon programına katılarak konu ile ilgili soruları yanıtlayan Av. Ayşem Şanlı, hukuki süreçlere olan hakimiyeti ve bilgisi ile kısa sürede gayrimenkul sektörünün başvurduğu ve güven duyduğu avukatlar arasına girdi. Sağlık hukuku alanında da çalışmalar yürüten Av. Ayşem Şanlı, başarı sırrının mesleğine karşı duyduğu sevgide ve müvekkilleriyle kurduğu ilişkide saklı olduğunu söylüyor. Ünlü Avukat Ayşem Şanlı ile mesleğe başlama hikayesini, kendisini farklı ve başarılı yapan özelliklerini, yeni adli yıldan beklentilerini ve sosyal yaşantısında neler yapmaktan keyif aldığını Klass okurları için konuştuk.


Ayşem Hanım, Şanlı Hukuk Bürosu ile gayrimenkul ve sağlık alanındaki davalarda başarılarınızla adınızı hukuk dünyasında duyurdunuz. Öncelikle avukatlık mesleğine başlama hikayenizi dinleyebilir miyiz?
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 2014 yılında Türkiye’nin önde gelen bir inşaat şirketinde yasal stajımı başlattım. Burada çok fazla sözleşme ve gayrimenkul mevzuatına hakim oldum. Yaklaşık on yedi ay burada çalıştıktan sonra şirket benimle çalışmaya devam etmek istedi ve bu konuda ısrarcı oldu. Buna rağmen avukatlık ruhsatımı alınca kendi hukuk büromu kurdum. Ailem de ticaretle uğraştığı için ticari bir çevremiz vardı. Ailem sadece bir çevrenin yetmeyeceğini, ofis açmak için bir süre hukuk bürosunda çalışmam gerektiğini söylese de kendi ofisim olan Şanlı Hukuk Bürosu’nu açtım. Ofisimde aldığım ilk dava da bir uçak kazası davası idi. Tecrübesiz bir avukat için fazla büyük ve zor bir davaydı ama ben zorluklar karşısında yılmayarak çalışmaya devam ettim. Devamında hep çözülmesi zor ve büyük davalar gelmeye devam etti. Ofisimi açtığım günden bu yana ben ve ekibim 7 yıldır dosyalarda titizlikle çalışmaya devam ediyoruz.

Meslekte tanınma ve yükselme süreciniz nasıl oldu?
2017 yılında imar affı çıktı. Böyle bir af büyükşehirler, özellikle İstanbul için çok önemliydi. Çok fazla başvuru yapılmıştı. Ancak bu başvurular sağlıklı ve doğru yapılmıyordu. Benim de bu süreçte medyadan, ünlülerin arasından, siyaset çevresinden müvekkillerim vardı. Basında tanınan bir müvekkilim televizyonda bir konuda imar affını anlatmamı rica etti. Başta tereddüt etsem de gitmeye karar verdim. Ancak imar önemli bir mevzuattı ve konular ilk hafta bitmedi. Kanala çok fazla soru ve telefon geldi, yüzlerce arama oldu. Bunun üzerine onlar da haftaya tekrar gelmemi ve konuya devam etmemi istediler. Bir hafta daha programa devam etmemize rağmen konu çok fazla soru geldiği için bir kez daha katıldım. Kentsel dönüşüm, kamulaştırmalar, imar, kat karşılığı inşaatlar derken insanların sorunlarına yardımcı olabilmek ve onlara yol gösterebilmek için bu kanaldaki programlarımız yaklaşık bir yıl devam etti. Sonrasında diğer kanallar ve basında yer almam bana tanınmışlık kazandırdı.

Baktığınız gayrimenkul ve sağlık davalarında müvekkilleriniz size daha çok ne tür sorunlarla başvuruyor?
Bu konularda çok büyük bir dava çeşitliliğim var. Benim müvekkillerim çok iyi eğitimler almış, iş yerinde çok iyi yerlere gelmiş, birçoğu sektörünün öncüsü olmuş insanlar. Onlarla çalışmanın zor tarafı sorunlarının ve bana verdikleri davaların çok zor olması. Bu arada sağlık hukuku alanında Türkiye’nin çok önemli bir projesinin içindeyim ve bunun için çok mutluyum.  Muhtemelen aralık ayında proje ile alakalı basına bilgi vereceğiz. Benim elime doğmuş harika bir proje. Heyecanla açıklayacağım günü bekliyorum.
 
Sizi mesleğinizde başarılı ve farklı kılan özellikleriniz nelerdir?
Çalışırken verimli çalışmaya özen gösteririm. Dikkatli, titiz ve çözüm odaklıyımdır. Ve en önemlisi de müvekkillerimle aile gibiyimdir. Bundan dolayı onların sorunlarını kendi sorunum gibi görürüm. Ben müvekkillerimle bir ekibim. Daima onlarla birlikte hareket ederim.


Mesleğinizin güzel ve zor yanları nelerdir?
Ben çok küçük yaşta, ilkokula başlamadan önce avukat olmaya karar verdiğim için mesleğimin her zorluğu bana güzel geliyor. Yeni mevzuatları takip etmek, kararlardan haberdar olmak, aktif olmak ve çözüm üretmek hoşuma gidiyor.  Bu yüzden mesleğimi seviyorum.

Eylül ayı itibariyle yeni adli yıla adım atmış olacağız. Bu yıldan beklentileriniz nedir?
Ben, yeni adli yıldan adalet istiyorum. Adaletin hazır ve doğru bir şekilde tecelli etmesini ve sadece insanlar için değil hayvanlar ve doğa için de adalet istiyorum. Ülkemiz için hayırlı bir adli yıl olmasını diliyorum.

Hayattaki hobileriniz nelerdir, hangi aktiviteleri yapmaktan keyif alırsınız?
Düzenli ve başarılı iş hayatımın arkasındaki en büyük sır düzenli bir spor hayatımın olması. Tekvando ve kick boks profesyonel olarak yaptığım sporlar. Spor ve beslenme, bedensel ve zihinsel sağlığım için çok önemli ve titiz olduğum bir konu.

INSTAGRAM: av.aysemsanli

Ayşem Şanlı