Sadık Yılmaz: Markasının En Önemli Gücü Tasarımlarındaki Farklılığıdır

Sadık Yılmaz: Markasının En Önemli Gücü Tasarımlarındaki Farklılığıdır Sadık Yılmaz: Markasının En Önemli Gücü Tasarımlarındaki Farklılığıdır

Sadık Yılmaz Ayakkabı Marka Kurucusu Sadık Yılmaz, Markasının Kuruluş Hikayesini ve Fark Yaratan Yönlerini Klass’a Anlattı.  

Özellikle kadın ayakkabı kategorisinde hızla büyüyen, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere perakende ağını her geçen gün genişleten Sadık Yılmaz, kendi adını taşıyan markası ve 20 yıla yaklaşan tecrübesiyle uluslararası bir marka olma yolunda çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Her sezon kadın ve erkek ayakkabı koleksiyonlarında yenilikçi ve özgün tasarımlarıyla çalışmalarına devam eden Sadık Yılmaz markasının kurucusu Sadık Yılmaz ile markasının kuruluş hikayesini, Sadık Yılmaz’ı diğer ayakkabı markalarından ayıran yönleri ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.

Sadık Bey, hem yurt içinde hem de yurt dışında beğenilerek takip edilen ve kalitesini herkesin konuştuğu “Sadık Yılmaz” markanızla başarıdan başarıya koşuyorsunuz. Sadık Yılmaz markası nasıl doğdu ve kısa sürede bu başarıya nasıl ulaştı?
2007 yılında bu işe başlarken Türkiye’deki kıymetli markalarının arka yüzündeydik yani mutfağındaydık. Yurt dışından getirmiş olduğumuz konseptlerle oradan aldığımız ayakkabıları Türk normlarına ve kalıplarına uyarlayarak Türkiye’deki kıymetli markalara ayakkabı üretiyorduk. Daha sonrasında da rüştümüzü ispat ettikten sonra kendi markamızı doğurmamız gerektiğini düşünerekten kendi mağazalarımızı kurmaya başladık. Türkiye’de çok değerli birkaç ayakkabı firmasıyla çalıştık. O firmaların bütün ayakkabı koleksiyonlarını hazırladık. Antalya ve yurt dışı fuarlarında bulunduk. 2014 yılında “Sadık Yılmaz” olarak Vialand’da ilk AVM mağazamızı açtık. Bir buçuk sene sonra Venezia’da, pandemide ise Forum İstanbul’daki mağazamızı açtık. Pandeminin sonuna doğru yurt dışı ayağımız oluştu. Azerbaycan, Kırgızistan, Makedonya’daki mağazalarımızda da faaliyetlerimiz devam ediyor.

Sadık Yılmaz markanızla Türkiye’de kaç lokasyonda bulunuyorsunuz?
Türkiye’de Vialand, Venezia, Forum İstanbul, Starcity, Gaziosmanpaşa cadde mağazalarımız var. Aynı zamanda diğer noktamız da İkitelli’de. Orada tamamen toptan satış yapıyoruz. Türkiye’de şu an 6 noktada, yurtdışında ise 3 ülkede varız.

‘MARKAMA YATIRIM YAPARKEN BÜTÜN BENLİĞİMLE, BÜTÜN RUHUMLA YATIRIM YAPTIM’
Adınızı marka ismi olarak koymak zor bir şey, çünkü artık sizi de temsil eden bir durum oluyor. Bu kararı nasıl aldığınızı da anlatabilir misiniz?

İtalya’da bir markanın oluşumunun kişinin kendi ismiyle ve ortak isimlerle beraber olduğunu gördüm. Başta acaba Türkiye’de bu duruma çok tepki olur mu diye düşündük ama bir gün kendimize ait tasarımların olacağını ve bir şeyler üreteceğimizi biliyorduk. Ben markama yatırım yaparken bütün benliğimle, bütün ruhumla yatırım yaptım. Yurt dışında da markaların, markaları kuran kişilerin isimlerinden oluştuğunu görünce Türkiye’de böyle ilerlemeye karar verdim. Bu benim ismim ve benim benliğim. Bütün bu tabelaların altında Sadık Yılmaz’ın altından geçen ya da mağazasına giren herkesin bizim ne kadar kaliteli ürünler yaptığımızı, farklı olduğumuzu ve kulağa güzel bir şekilde pelesenk olsun diye Sadık Yılmaz’da karar kıldık.

Dünyada ve Türkiye’de yüzlerce ayakkabı markası var. Sizce insanlar neden Sadık Yılmaz markasını tercih etmeliler ve sizi diğer markalardan ayıran yönler nelerdir?
Türkiye’de 20-30 tane üst segment imalat yapan ve mağazaları olan marka var. AVM’deki ayakkabı markalarına gittiğinizde modellerin birbirleriyle aynı olduğunu görebilirsiniz. Biz de orada olan ayakkabılar bizde olmasın dedik. Kendimize özel tasarım ayakkabılar yapmaya karar verdik ve bizde olan herkeste olmasın istedik. Bunun için İtalya’da bulunan kıymetli bir dostumla tasarımlarımızı yapıyoruz. Çin’de ayakkabılarımızı beraber aldığımız bir ekibimiz var. Onlar araştırmalar yapıp ve gezip bize ilk çıkan modelleri gönderiyorlar ve bizde ekiple beraber karar veriyoruz. Beraber koordineli bir şekilde kimsede olmayan, farklı olan, kişiyi yansıtan ayakkabılar getirmeye ve üretmeye çalışıyoruz. Ayakkabıyı farklılaştıran şey bence tasarımdır. Biz sıradan olmayan, zevki ve gustosu olan kişilere ayakkabı giydiriyoruz. İhtiyaç dahilindeki ayakkabı markası değil, kendini daha özel hissedecek insanlara hizmet etmenin gerektiğini biliyoruz..

Peki Sadık Yılmaz’ın kalite anlayışı nasıldır?
Kalite gerçekten çok kıymetli bir şeydir haliyle birçok firma hem kaliteli hem şık hem de fiyat açısından uygunluk kombinasyonunu barındıramayabilir. Ayakkabılarımızın hem kaliteli olması, hem uygun fiyatlı olması, hem de tasarımların herkeste olmaması üçgenini çok önemsiyoruz. Kalite konusunda kendi segmentimizde birçok ayakkabı markasına göre çok daha üst bir noktada olduğumuzu kesinlikle söyleyebilirim.

‘BİZİM EN ÇOK BAŞARILI OLDUĞUMUZ NOKTA KADIN GECE AYAKKABILARIDIR’
Peki ürün segmentinizde neler bulunuyor?

Mağazamızın içerisine girdiğimizde kadın çantaları, kadın ayakkabıları, orta yaş grubu klasik ayakkabı, gündelik ayakkabı grubu, spor grubu ve yine kadınlar için gece ayakkabıları bulunuyor. Bizim en çok başarılı olduğumuz nokta kadın gece ayakkabılarıdır. Çok güzel tasarımlara sahip gece ayakkabıları üretiyoruz. Erkeklerde ise klasik ayakkabılar, spor ayakkabılar, yurtdışından getirdiğimiz özel koleksiyonlarımız ve erkek çantalarımız da mevcut.

Gece ayakkabılarınızın çok tercih edildiğini dile getirdiniz. Gece ayakkabılarında bu kadar çok başarılı olmanızın sırrı nedir?
Burada iki tane çok önemli unsur var. Kadınlar gece bir davete gittiklerinde ya da bir kokteyle katıldıklarında hem çok şık olmaları hem de çok rahat olmaları lazım. Burada bizim kullandığımız topuk boyları ve ayakkabıyı üretirken deneme yapmış olduğumuz durumlar çok kıymetli. Yani hem rahatlığa hem de şıklığa önem veriyoruz. Denemeleri fabrikada üretim esnasında çok önemseyerek yapıyoruz.

Sadık Bey son olarak gelecek hedefleriniz arasında neler bulunuyor?
2024’ün sonuna kadar 4 tane daha mağaza projemiz var. Bu projelerle ilgili görüşmelerimiz de hızlı bir şekilde devam ediyor. 2024’ün sonuna kadar Türkiye içerisinde 9 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Dünyada ise Bahreyn, Katar, Kuveyt’te mağaza projelerimiz var. Bahreyn’deki mağaza planımızı bu yıl içinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yavru Vatan Kıbrıs’ta talepler oldukça fazla olduğundan orada da mağaza açmaya hazırlanıyoruz.

Instagram: sadikyilmazoffical
 

Sadık Yılmaz

Sadık Yılmaz: Markasının En Önemli Gücü Tasarımlarındaki Farklılığıdır Sadık Yılmaz
Sadık Yılmaz: Markasının En Önemli Gücü Tasarımlarındaki Farklılığıdır Sadık Yılmaz