Sağlık Tüm Dünya İnsanlarının İhtiyacı ve Bizim Sistemimiz de En Güvenilir Sistemlerden Biri

Sağlık Tüm Dünya İnsanlarının İhtiyacı ve Bizim Sistemimiz de En Güvenilir Sistemlerden Biri Sağlık Tüm Dünya İnsanlarının İhtiyacı ve Bizim Sistemimiz de En Güvenilir Sistemlerden Biri

Hay Clinic Kurucu Ortağı Benan Kurtuluş Saraç, yurt dışı yatırımlarını ve yatırım yaptığı ülkeleri tercih etme sebeplerini Klass’a anlattı.  

Yurt dışında aldığı eğitim ve edindiği iş tecrübesiyle kariyerine başlangıç yapan Hay Clinic Kurucu Ortağı Benan Kurtuluş Saraç, şimdi de Hay Clinic ile yurt dışına açılarak Türk hekimliğinin başarısını tüm dünyaya kanıtlamayı hedefliyor. Modern tıp ile geleneksel tıbbı harmanlayarak sağlık alanında farkını daima ortaya koyan Hay Clinic’in başarıya ulaşmasında büyük pay sahibi olan Benan Kurtuluş Saraç, girişimci kişiliği ve çalışma azmi ile iş hayatındaki kadınlara örnek oluyor. Kadınların hayatta daima kendi imkanlarını yaratması gerektiğini vurgulayan Benan Kurtuluş Saraç ile yurt dışına yapacağı yatırımlarını, başarılarla dolu kariyerini, kadın girişimciliğinin önemini ve kendisini bu başarıya taşıyan prensiplerini Klass okurları için konuştuk.


Benan Hanım, bir kadın girişimci olarak Hay Clinic ile yurt dışına açılıyorsunuz ve gösterdiğiniz başarıyla herkese örnek oluyorsunuz. Kadınların girişimci bir ruha sahip olması sizce neden bu kadar önemli?
Türkiye şartlarında kadınların kendilerini daha çok geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Kadınlar aynı zamanda çocuklarını yetiştiriyorlar. Biz kendimizi geliştireceğiz ki çocuklarımız bizi örnek alsın. Bu şekilde onları da kendimizi de şekillendirmiş oluyoruz. Türkiye’de kadınlarla ilgili yaşanan sorunlar herkesin malumu. Bu konuda hepimiz bir şeyler yapmalıyız. Kadınların kendi kimliği ve kendi başarılarıyla var olmaları önemli. Başarı için her zaman mazeretler üretiyoruz ama hayat her zaman sonuca bakar. Kendilerine imkân veya izin verilmesini bekleyen kadınlar var. Halbuki imkân da izin de verilmez, alınır ve yaratılır. Başarı için bir başkasının size sağladığı şartlarla yetinmemelisiniz. Ben hayatta daima kendi sağladığım imkanlarla, kendi emeklerimle başarıya ulaştım. Kosova’ya yaptığım bir seyahatte çantamda biber gazı götürmüştüm. Kontrollerden geçerken güvenlik memurları beni durdurarak biber gazı taşımanın Kosova’daki kanunlara göre suç olduğunu söyledi. Oradaki bir kadın güvenlik memuru benimle konuşarak Kosova’da kadınların kendilerini korumak için biber gazı taşımasına gerek duymadıklarını, ancak Türkiye’deki şartları bildiği için bana herhangi bir ceza vermeyeceğini söyledi. Orada yaşadığım bu diyalogdan sonra gözlerim yaşardı. Kadınlar günümüzde halen sindirilmeye çalışılıyor. Bu birtakım toplumsal, manevi değerlerle yapmaya çalışılıyor. Oysaki bizim örf ve adetlerimizde kadınlara saygısızlık yapmak yoktur. Girişimcilik yolculuğunda kadınlar uykusuzluk da çekecek, zorluklar da yaşayacak. Bunlar bir anlamda kadının kaderidir. Hele bir de anne olduysa. Başarılı olmak için konforumuzdan ödün vermeliyiz. Konforundan ödün vermeyen girişimci olamaz. Ben de yeri geldiğinde çocuklarımı bırakıp iş için mecburi yurt dışı seyahatlerine çıkıyorum. Sonuçta her şeyi onların geleceği için yapıyorum.

Türkiye’yi başarıyla temsil ederek yurt dışında sağlık alanında yeni atılımlar yapıyorsunuz. Bize bu projelerinizin detaylarını anlatabilir misiniz?
Sağlık alanında bir talep ve boşluk olduğunu görünce bir cesaret bu projelere girişmiş bulundum. Hayat cesurları sever diye inanarak. Sağlık tüm dünya insanlarının ihtiyacı ve bizim sistemimiz de en güvenilir sistemlerden biri. Biraz emek ve çalışmayla farklı noktalarda da farklı kitlelere sistemimizi götürebileceğimize inanıyorum. Hiçbir hastane veya klinik içine entegre olmuyoruz. Hay Clinic olarak tamamen kendi ismimizle işletmelerimizi kuruyoruz. Denetim ve işletme sistemlerini sağlam kurarak, biraz yorulmayla işin üstesinden gelebileceğimize inanıyorum. Bu yolda teknik olarak çok kıymetli Baban gibi bir danışmanım var. Türkiye’nin ilk özel hava kargo sistemini kuran ve şu anda da hava taşımacılık işini yurt dışında sürdüren bir kişi olarak onun tecrübe ve bilgi birikimiyle sırtım yere gelmez diye düşünüyorum. Bende kendisiyle aile şirketimizde uzun yıllar çalışmıştım. Altyapım oradan geliyor. Her zaman ailecek olumluya odaklıyız. Bir iş ne olursa yapılamazdan ziyade nasıl olursa yapılır için düşünüyoruz. Gelişmek, geliştirmek ve yeniliklere cesaret etmek güzel bir duygu. Evlatlarımıza da güzel bir örnek. Benim annem, babam ve abimden aldığım örnekleri evlatlarımız da bizden alacak inşallah.

Gittiğiniz ülkelerde kadın girişimcilerle ilgili ne gibi çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz?
Bana göre iş hayatında kadın ve erkek eşittir. O anlamda bir ayrım gözetmiyorum. Ben nihayetinde bu işin yurt dışı ayağını yöneten biri olarak gidiyorum oraya. Orada muhatap olduğum kadınlar kadar erkekler de var. Aile şirketimde birçok farklı departmanda çalışarak iş hayatında birçok farklı görev üstlendim yaptım. Bundan dolayı liyakate inanan birisiyim. Bu anlamda kadınlar ve erkekler iş hayatında benim gözümde her zaman eşittir. 

Sizce kadınlar için başarının formülü nedir?
Başarı hiçbir zaman konfor alanının içindeyken gelmez. Çevrenizde sizi engellemeye çalışan insanlar olacaktır. Hatta bu insan yakınlarınız bile olabilir. Ona rağmen başarılı olacaksınız. Bu tür engeller sizi daha fazla motive etmeli. Ben ne zaman bir engelle karşılaşsam her zaman daha başarılı adımlar atıyorum. Sağlığım el verdiği sürece çalışmaktan vazgeçmeyeceğim. Bence bir kadın nasıl mutluysa öyle yaşamalı. Kendi kararlarını kendi verebilmeli. Kimseden izin ve onay beklememeli.

Sizce kadınlar daha çok hangi alana yönelmeli?
Yapılan her iş değerlidir. Önemli olan kadınların bu noktada girişimci bir ruha sahip olmasıdır. Böyle bir ruhunuz varsa elinizdeki malzemeye göre her şeyin en iyisini yaparsınız. Bu dünya geçici, sonsuzda dek burada olmayacağız. Bundan dolayı iyi şeyler için cesaretle adım atmalıyız. Her şeyden önce emek ve başarılarımızla çocuklarımıza örnek olacağız. Bu yüzden kadınlar geri planda beklememeli, izin almamalı. Beni ailem bu şekilde yetiştirdi. İş hayatının cesur kadınlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Yurt dışındaki projelerinizden bahsedebilir misiniz? Hangi ülkeleri tercih ettiğinizi, sebepleriyle birlikte anlatabilir misiniz?
Mısır, Katar ve Fas’ta projelerim var, sonrasında Dubai de olacağız. Özellikle Mısır, rejimin de değişmesiyle modern çağa ayak uydurmaya başladı. Her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de yenilikleri keşfetmek istiyor. Oradan, buraya insanların gelmesi biraz daha zor. Bizim oraya gidip onlara hizmet vermemiz çok önemli. Bu şekilde Türkiye’yi de tanıtmış oluyoruz. Bize bu konuda o ülkelerden talep geldi. Bizim kliniğimizde uygulanan sistem hem batı tıbbı hem de geleneksel tıp. Bu iki alanı harmanlayarak hizmet veriyoruz. Haliyle bu yönümüzle onlara daha çok hitap ediyoruz. Burada sunduğumuz bütün hizmetler orada da olacak. Yurt dışında sunacağımız hizmeti zamanla geliştirmeyi de düşünüyoruz. İhtiyaç ve talebe göre saç tedavisi, diş sağlığı ve benzeri başka hizmetlerini de ekleyebiliriz. Yerine göre kliniklerimizde insanların vakit geçirebileceği sağlıklı kafeler de açabiliriz. Fas yatırımımızda ise bir yetkili bize gelerek ülkelerindeki durumu anlattı ve bir sunum yaptı. Bizi Fas’ta yatırım yapmamız için ikna etti. Fas, Mısır, Katar’daki projelerimiz belirlendi. Her bölge için ayrı ayrı gerekli hukuki düzenlemeleri yaparak sonrasında bölgelerde uygun yer belirliyoruz; gerekli evrak prosedürlerini tamamlayıp ekipleri kuruyoruz. En keyiflisi de gittiğimiz ülkelerin elçiliklerinde davetler düzenleyip ülkenin önemli isimlerini doktorlarımız ve şubelerimizle tanıştırmış olacağız.

Yurt dışına açılmaya neden bu kadar önem veriyorsunuz?
Benim ailem de bu zamana kadar hep yurt dışı ile bağlantılı çalıştı. Ailemden gelen bu çalışma prensibi ve tecrübesiyle yola çıktım. Türkiye içinden de klinik konusunda çok talep aldım ama hedef olarak yurt dışını belirledim. Türkiye içi projeleri de daha sonra düşünebilirim.

Yurt dışında açacağınız kliniklerinizde nasıl bir hizmet vermeyi düşünüyorsunuz?
Bizim bu konuda çalıştığımız çok sağlam danışmanlarımız var. O danışmanlarımız bizi orada temsil ediyorlar. Bizim ne tür hizmetler vereceğimizi ve ne gibi şartlarımız olduğunu biliyorlar. Tamamen kendi kimliğimizle ve kendi kurallarımızla var olmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda önde gelen bir isim ile mühim bir avukatlık sözleşmesi de yaptım. Onlar da yurt dışında çok başarılılar. Hukuken de projeleri sağlama almış oldum. Burada verdiğimiz hizmetin aynısını orada da veriyor olacağız. Sağlam bir sağlık ekibi kuracağız. Bizim için en önemlisi o. Her gittiğimiz yerde lokal bir ekip kuracağız. Gerekli eğitimleri hem yurt dışına giderek şubelerimizde hem de İstanbul’daki kliniğimizde kendilerine veriyor olacağız. Türkiye’den birçok önemli doktor da bu sisteme dahil olmak istiyor. Onların gösterdiği ilgi bana büyük bir gurur verdi. Bize güvendikleri için onlara çok müteşekkirim. İleride kendileriyle çalışırsak ben de kendimi çok şanslı hissederim. Onların güvenini boşa çıkartmam. Yurt dışındaki kliniklerimizi talep doğrultusunda istediğimiz kadar genişletebiliriz.

Yurt dışında eğitim alırken bir yandan da erken yaşta iş hayatına atıldınız. Amerika’da eğitim almak ve iş hayatına atılmak size neler kazandırdı?
Amerika’da okumak zaman değerlendirmesi anlamında daha rahat. Ben erken saatlerde derse gidiyor, öğlen saatlerinde derslerimi bitiriyordum. Kalan zamanı çalışarak değerlendiriyordum. Babam beni bu konuda daima destekledi. Daha sonra büyük bir ithalat- ihracat firmasında çalıştım. Oraya kabul edilmiş olmak benim için önemliydi. Yabancı öğrenci olduğum için çalışma izni konusunda bana sponsor oldular. İlk tecrübemi Amerika’da edinmiştim. Amerika’dan döndüğümde de ailemin kurucu ortağı olduğu ve işlettiği MNG Hava Kargo şirketinde çalıştım. Çalıştığım her yer bana farklı bir tecrübe kattı. Sonrasında yine ailemin yurt dışında kurduğu hava kargo firmasında farklı departmanlarda çalışarak geniş bir iş tecrübesi edinmiş oldum. Annemle babam daha çok Çin ve Almanya’da yaşayıp işletmenin yurt dışı ayağını tutarken ben ve abim de burada Türkiye ayağını tutarak efektif bir yapı oluşturduk. Sonrasında ben sağlık sektörüne yönelmiş oldum.

İnstagram:benansarac

Benan Kurtuluş Saraç

Sağlık Tüm Dünya İnsanlarının İhtiyacı ve Bizim Sistemimiz de En Güvenilir Sistemlerden Biri Benan Kurtuluş Saraç
Sağlık Tüm Dünya İnsanlarının İhtiyacı ve Bizim Sistemimiz de En Güvenilir Sistemlerden Biri Benan Kurtuluş Saraç
Sağlık Tüm Dünya İnsanlarının İhtiyacı ve Bizim Sistemimiz de En Güvenilir Sistemlerden Biri Benan Kurtuluş Saraç
Sağlık Tüm Dünya İnsanlarının İhtiyacı ve Bizim Sistemimiz de En Güvenilir Sistemlerden Biri Benan Kurtuluş Saraç
Sağlık Tüm Dünya İnsanlarının İhtiyacı ve Bizim Sistemimiz de En Güvenilir Sistemlerden Biri Benan Kurtuluş Saraç