Şeffaf Plaklar Kusursuz Gülümsemenin Kapılarını Ardına Kadar Açıyor

Şeffaf Plaklar Kusursuz Gülümsemenin Kapılarını Ardına Kadar Açıyor Şeffaf Plaklar Kusursuz Gülümsemenin Kapılarını Ardına Kadar Açıyor

Ünlü Diş Hekimi Suzan Yavaşca, Nişantaşı’nda bulunan kliniğinde konservatif tedavilerin yanı sıra ortodontik uygulamalarla hastalarının estetik bir gülüşe kavuşmasını sağlıyor. Bireyin kendisine olan güvenini artıran ve sosyal hayattaki ilişkilerine olumlu yansıyan gülüş estetiği, yaşadığımız çağın gereklilikleri de göz önünde bulundurulduğunda son dönemde büyük bir önem kazandı. Kliniğinde ‘tel tedavisi’ olarak da bilinen klasik yöntemin dışında; gelişen teknolojiyle beraber dijital ölçülerle uygulanan ‘şeffaf plak tedavisi’ ile hastalarına harika bir gülüş kazandıran ünlü Diş Hekimi Suzan Yavaşca, son dönemde yetişkinlerin de çocuklar kadar ortodontik tedavilere ilgi duymaya başladığını söylüyor. Suzan Yavaşca ile estetik kaygıların neden bu kadar önemli hale geldiğini ve ortodontik tedavilerin kişiye sağladığı avantajları Klass okurları için konuştuk.  

Suzan Hanım, diş hekimliğinde konservatif tedavilerin yanı sıra estetik kaygıların son dönemde ön plana çıktığını görüyoruz. Siz bu değişimi neye bağlıyorsunuz?
Yaşadığımız dijital çağla birlikte; cep telefonu ve ‘selfie’ çekimleri hayatımıza girdiğinden beri, yüzümüzü çok yakın plan görmeye ve kusurlarını daha çok fark etmeye başladık. İçinde bulunduğumuz ‘estetik ve imaj çağında’ yüzümüzün, gülüşümüzün ve dolayısıyla dişlerimizin güzelliği de eskiye nazaran çok daha önemli oldu. Eskiden çok önemsenmeyen diş dizimi bozuklukları ve dişlerdeki çapraşıklıklar, mükemmel görünme isteğiyle ve toplumdaki bilinç düzeyi arttıkça daha çok dikkat çeker oldu. Böylelikle yalnızca çocuklarda değil, yetişkin bireylerde de ortodontik tedavilere ilgi son zamanlarda çok arttı.

“ORTODONTİK TEDAVİ SADECE ESTETİK BİR TEDAVİ GİBİ DÜŞÜNÜLMEMELİ”
Ortodontik tedavi kişiye ne gibi avantajlar sağlıyor?
Ortodontik tedaviyle sadece dişlerdeki çapraşıklık düzeltilmekle kalmıyor; çeneler arası ilişkinin birbirine ve yüze göre hatalı olduğu, çenelerin önde veya geride olduğu durumlar da düzeltiliyor. Ayrıca yine diş çapraşıklığı nedeniyle oluşan dişeti hastalıkları, araya sıkışan bakterilerin yol açtığı kanama, koku gibi rahatsızlıklar da ortadan kalkıyor. Ayrıca konuşurken ve gülümserken, dişlerin kusursuz ve güzel görünmesi, bireyin kendine güvenini arttırırken, bu özgüven sosyal hayattaki duruşuna ve ilişkilerine de olumlu yansıyor. Bu sebeple ortodontik tedavi sadece estetik bir tedavi gibi düşünülmemeli.

Gülüş tasarımında kullanılan etkili yöntemler nelerdir?
Günümüzde, herkesin bildiği ve halk ağzında ‘tel tedavisi’ de denen klasik yöntemin dışında; gelişen teknolojiyle beraber, dijital ölçülerle uygulanan ‘şeffaf plak tedavisi’ de çok daha fazla ilgi çekmeye başladı. Bu sistemle birlikte hem tedavi süresi kısalıyor, hem de dişler üzerine metal braketler yapıştırılmadığı için, hastanın kendi takıp çıkarabildiği şeffaf plaklar sayesinde, tedavi süresi boyunca da estetik görünüm bozulmuyor. Günlük hayattaki sosyal ilişkilerde, bu plaklar kesinlikle ağızda belli olmuyor. Her yaşta yetişkinin rahatlıkla ve çekinmeden kullanacağı şeffaf plaklar; teknolojinin geldiği son noktada, bilimi estetikle buluşturarak, harika gülümsemenin kapılarını ardına kadar açıyor.

“KİŞİNİN ANATOMİK YAPISINA DİKKAT ETMEK ZORUNDAYIZ”
Kliniğinize gelen hastalara bunların dışında hangi tedavileri uyguluyorsunuz?
Kliniğimizde kanal tedavisi, diş dolgusu gibi konservatif tedavilerin yanı sıra diş kaybı yaşayan hastalara implant tedavisi uyguluyoruz. Genç bireylerde beyazlatma ve diş eti yükseltme gibi işlemler yeterli olurken ileri yaşlı kişilerde daha çok implanta başvuruyoruz. Nişantaşı’ndaki yeni kliniğimizi “invisalign” dediğimiz şeffaf plakla tedavi tekniğimizin dışında dijital tarama ve ölçü cihazlarıyla donattık. Hepsi kendi branşında uzman beş hekimimiz hastalarımıza hizmet veriyor. Hastalarım bana dünyanın öbür ucundaki bir ünlünün gülüşünü gösterip “Ben bu gülüşü istiyorum.” diyebiliyor. Biz o durumda kişinin anatomik yapısına dikkat etmek zorundayız. Yüzün altın oranı, dişlerin yumuşak dokularla oluşturduğu bütünlük gibi şeyler de önem taşıyor. Bu yüzden hastalarımızı dişlerin estetiği konusunda da en doğru şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz.

İnstagram: suzanyavascadt


 

Suzan Yavaşca