Selin Karacehennem: Yaşadığım Sürece Çalışmaya ve Hayatı Sevmeye Devam Edeceğim

Selin Karacehennem: Yaşadığım Sürece Çalışmaya ve Hayatı Sevmeye Devam Edeceğim Selin Karacehennem: Yaşadığım Sürece Çalışmaya ve Hayatı Sevmeye Devam Edeceğim

Evlilik Terapisti ve İlişki Uzmanı Selin Karacehennem, Çok Sevilmesinin Sebeplerini Klass’a Anlattı.  

‘Evlilik Sanatı’ programının uzun yıllar yorumculuğunu yapan, evlilik ve ilişki sorunları alanlarında danışanlarına psikolojik destek ve yaşam koçluğu yapan veren Evlilik Terapisti ve İlişki Uzmanı Selin Karacehennem, katıldığı televizyon programlarının yanı sıra yazmış olduğu kitaplarla da adından söz ettirmeye devam ediyor. Amerika’da “Evlilik İlişkisi ve Yaşam Koçluğu” üzerine aldığı eğitimlerle evliliğinde sorunlar yaşayan kişilere tavsiyeler veren Evlilik Terapisti ve İlişki Uzmanı Selin Karacehennem ile çok sevilmesinin sebeplerini, hayvanlara olan aşkını ve özel hayatında neler yaptığını Klass okurları için konuştuk.

Selin Hanım, evlilik terapisti olarak Türkiye’de çok sevilen ve saygı duyulan bir isimsiniz. Bunu nasıl başardınız?
Çok çalışarak, çok uğraşarak, çok gözlemleyerek ama en önemlisi halkla çok yakın ilişki kurarak. Ben halkla çok yakından temas kurduğum için beni çok seviyorlar. Çok da memnunum bu durumdan.

Türkiye’de Selin Karacehennem’in bir rakibi var mı?
Bu işi ilk başlatan benim, duayen benim. 20 sene önce Amerika’dan geldiğimde ‘Evlilik Sanatı’ diye bir programa başladığımda “Evliliğin sanatı mı olur?” dediler. Ama sonra herkes çok beğendi. Özellikle şimdilerde çok sevilen, çok sayılan bir insanım. O yüzden Allah beni öbür dünyaya götürene kadar çalışmaya devam edeceğim.

Eskiden boşanma davaları daha azdı. Şimdilerde ise evliliğin ilk 6 ayında boşanma davaları yüksek oranda açılıyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir?
Birbirlerini tanımadan, kıstas olarak da hemen ilk geceden beraber olmak üzerine ilişkiler kurulunca ilişkilerin ömrü kısa oluyor. Önce tanıyacaksın, güzel güzel flört edeceksin yahut anlamaya çalışacaksın. Fikirleriniz, görüşleriniz, kafalarınız aynı mı, biriniz A biriniz Z olsa bile ortada buluşabiliyor musunuz gibi konular çok önemli. Eğer bunları yapabiliyorsan istersen iki gün sonra evlen, ayrılmazsın. Benim gibi 50 sene flört edersin kocanla.

Sosyal medyanın ilişkiler üzerindeki etkisi nedir?
Sosyal medyayı takip ediyorsan ve onların tesiriyle bir karar alıyor, bir yere varmaya çalışıyorsan sosyal değil mosyal olsa ne olacak? Tesir altında kalıyorsun demektir. Mühim olan oralardan ders çıkartmak, incelemek, bir felsefe yapmak. Daima kafana göre, bildiğin, yetiştiğin, gördüğün, özümsediğin fikirlere göre karar alacaksın.

‘ÖMRÜMÜZ BOYUNCA KEDİMİZ VE KÖPEĞİMİZ OLDU’
Biraz da Selin Karacehennem’in özelinden bahsedelim. Köpek aşığı birisiniz, hayvanlar sizin için ne anlam ifade ediyor?

Ben insanlar, fakirler, yaşlılar, bilhassa çocuklar ve hayvanların her cinsine özellikle de köpeklere çok düşkünüm. Kızım da aynı şekilde. Hayatımız boyunca  her zaman kedimiz ve köpeğimiz oldu. Antalya’daki evimde bahçe olduğu için 3 tane köpek, 4 tane kedim de orada. Buradaki evimde de 2 tane küçük köpeğim var ve ben onları köpek gibi değil çocuğum gibi görüyorum. Çocuklara karşı da fevkalade bir hassaslığım var. Onlara bir şey olacak diye aklım gider. Ayrıca ben çok güzellik severim. Her şeyin güzel, düzgün olmasını isterim. Tabiat aşığıyım. Çok güzel dekorasyon yaparım. Müthiş evlerim oldu hayatım boyunca, onların hepsini çok güzel dekore ettim. Hayatıma bunlar renk kattı. Bunlarla ben var oldum.  Ayrıca özel hayatımda çocuklarıma, kocama çok düşkünüm. Aynı şekilde anneme, babama, arkadaşlarıma. Yani kendimin diye gördüğüm herkesle aradan seneler geçse bile arkadaşlarımla nerede kalmıştık diye başlayabilecek kadar sağlam arkadaşlıklar kurarım. Güzel de resim yaparım, seyahat çok severim, çok iyi yerlerde yaşamayı isterim. Gittiğim yeri güzelleştiririm. Gördüğüm durumlarda hemen yardım etmek isterim. Hiçbir zaman böbürlenmem, kendimi bir şey zannetmem. Kendimi kendim olarak kabul ederim. Bütün problemlerimi de içimde hallederim. En önemli şeylerden biri de her konuda çok kitap okurum. Müthiş bir kitap okuyucusuyum, hiçbir anımı boşa harcamam.

Peki Selin Hanım’ın bir günü nasıl geçiyor?
Çok dolu geçiyor ama öyle palavra dolu değil katiyetle dolu geçiyor. Bu aralar işlerimle çok meşgulüm. İşlerimle meşgul olmadığım zamanlarda iki elim kanda olsa da gezmeme, dinlenmeme, uyumama mutlaka zaman ayırırım. Bunların hepsine zaman ayırmam müthiş organizatörlüğümden geliyor. Her şeyimi organize ederim, hiç geç kalmam. Kendime bakarım. Her şeyden haberim olur çok okuduğum için. Bunları yapmam gerektiğini düşündüğüm için yapmıyorum, hoşuma gittiği için yapıyorum.

Bu kadar şık ve bakımlı olmayı nasıl başarıyorsunuz? Sadece ekran karşısında mı böylesiniz yoksa gündelik hayatta da ekranın karşısına çıkacakmış gibi mi hazırlanıyorsunuz?
Televizyona çıkacak gibi hazırlanmam ama normal hayatımda daima zarif, şık, hoş olmaya özen gösteririm. Sportif şeylerden çok hoşlanmam, her zaman elegan olması lazım. Sabah kalktığımda makyajı kendim için dahi olsa hafif bir şeyler mutlaka yaparım. Saçlarım ya at kuyruğu ya da topuz olur. Çok iyi saç yaparım, kesmeyi bile öğrendim. Kendim için olan pek çok şeyi kendim halledebiliyorum.

‘KRONOLOJİK YAŞIMLA RUH YAŞIM ARASINDA ÇOK RAHAT BİR 30 SENE FARK VAR’
Kafamızı hangi davete çevirsek karşımıza çıkıyorsunuz. Bu kadar enerjiyi nereden buluyorsunuz?

Kronolojik yaşımla ruh yaşım arasında çok rahat bir 30 sene fark var. Ayrıca ruhum o kadar genç ki ameliyat olma sebebim aşırı spor yapmamdan kaynaklandı. Kick boks, boks, tenis kortunda koşmaktan dizlerimi incittim ve ameliyat olmak durumunda kaldım. Bize söylenen bu yaşta çok kendini zorlamamak, ileriye gitmemek. Yazın da yüzüyorum. Çok iyi besleniyorum. Ben doğuştan et ürünlerini çok sevmem. Ayrıca günde üç öğün beslenmiyorum. Sebzeler, salatalar, meyveler, zeytinyağlılar en sevdiklerim. Çok sevdiğim ama kötü olan bir şey var o da tatlı. Onunla mücadele ediyorum başka hiçbir şeyle mücadele etmiyorum.

Yeni yılda sizi sevenlerinize bir sürpriziniz olacak mı?
10 Ocak’ta ve Mayıs ayında ödüle layık görüldüğüm için ödül törenlerim olacak. Zaten televizyondayım, her pazar Tele 1’de 14.00-14.50 arasında izleyicilerin karşısına çıkıyorum. Kendi YouTube kanalım var, Selin Karacehennem yazan herkes orada beni bulabilir. YouTube da dahil olmak üzere diğer sosyal medya platformlarında yer alarak haftada 1-2 kez canlı yayın yapıyorum. Yaptığım her şeyle, her zaman insanlarla beraber olmaya çalışıyorum, oluyorum da.
 
 

Selin Karacehennem

Selin Karacehennem: Yaşadığım Sürece Çalışmaya ve Hayatı Sevmeye Devam Edeceğim Selin Karacehennem