Serdar Uslu: Şarkıyı Okumaya Değil Yaşamaya Çalışıyorum

Serdar Uslu: Şarkıyı Okumaya Değil Yaşamaya Çalışıyorum Serdar Uslu: Şarkıyı Okumaya Değil Yaşamaya Çalışıyorum

Ünlü Şarkıcı Serdar Uslu, Gelecek Projelerini Klass’a Anlattı.  

Müziğe 5 yaşında başlayan ve o yaşından bu yana şarkı söyleyen, yaptığı çalışmalarla sektörde ismini duyurmayı başaran genç şarkıcı Serdar Uslu, yine kendisi gibi başarılı müzisyenlerden oluşan orkestrasıyla sahnelerin tozunu attırıyor. “Beni ve kariyerimi şekillendiren en büyük etken sahneyi kendimi istediğim gibi anlatabileceğim, duygularımı konuşmadan aktarabileceğim ve insanların söyleyemedikleri şeyleri onlarla göz göze geldiğimizde anlayabileceğim, anlaşabileceğimiz bir yer olarak görmem.” diyerek sahneye olan sevgisini dile getiren ve unutulmayacak çalışmalara imzasını atan Serdar Uslu ile müzik kariyerinin nasıl başladığını, kariyerinde nasıl bir gelişme yaşadığını ve gelecek projelerini Klass okurları için konuştuk.

Serdar Bey, müziğe ne zaman ilgi duymaya başladınız ve müzik kariyeriniz nasıl başladı?
Henüz 5 yaşındayken müziği yakından takip eden, dinlediği parçaları okumaya çalışan, duyduğu parça hoşuna gittiğinde saatlerce belki günlerce onu mırıldanan bir çocuktum. İlkokulda öğretmenim sık sık şarkı söyletirdi, daha sonra arkadaş ortamlarında hadi bir şarkı söyle diye devam etti. Enstrüman çalmaya inanılmaz hevesli olduğumdan hemen bir gitar alıp ders almaya başladım. Aynı süreçte haftanın birkaç günü arkadaşlarımızla karaoke barlarda vakit geçirirdik ve o günlerde tanıştığım mikrofon elimden hiç düşmedi. 

Müzikal tarzınızı nasıl tanımlarsınız ve hangi müzikal etkiler sizi şekillendirdi?
Kendimi dinlediğimde kendime yakıştırdığım tarz pop- fantezi. Arabesk okutmaktan da keyif alıyorum. Dolayısı ile pop, fantezi müzik diyebilirim. Konu benim dışımda olduğunda ise her tarz müziği dinleyebilirim. Bir bütün olarak hoşuma gitmesi gerekmiyor. Bazen sözler anlamsız ama inanılmaz güzel bir altyapıya sahip parçayı sevebiliyorum ya da sözleri muazzam ama bana göre olmayan bir altyapıya sahip parçayı dinlediğimde “ya şöyle olsaydı harika olurdu” dediğim çalışmalar oluyor. Bir de imrendiğim çalışmalar var. Keşke benim olsaydı dediğim parçalar dinliyorum bazen. Beni ve kariyerimi şekillendiren en büyük etken sahneyi kendimi istediğim gibi anlatabileceğim, duygularımı konuşmadan aktarabileceğim ve insanların söyleyemedikleri şeyleri onlarla göz göze geldiğimizde anlayabileceğim, anlaşabileceğimiz bir yer olarak görmem. Bu sebeple okuduğum parçalar genelde asla unutulmayan çalışmalar oluyor.

En sevdiğiniz şarkınız hangisi ve sebebi nedir?
En özel şarkım ilk çalışmam olan “Kırbaç” ilk göz ağrım olduğu için çok değerli. Onun öncesinde sosyal medya üzerinde yayınladığım ‘Vur Vur’ isimli cover da çok sevilmişti hem ben hem insanlar tarafından. Fakat 2023 yaz mevsimi için hazırladığım “Yorma Kendini” isimli çalışma şimdiden en sevdiğim şarkım diyebilirim. Çünkü hem hareketli hem duygusal. Hayatınızda kaç defa dans ederken efkârlanabilirsiniz ki.

Müzik yaparken veya şarkı yazarken ilham aldığınız şeyler nelerdir?
Şarkı yazabilmeyi üretebilmeyi inanılmaz isterdim ama sanırım öyle bir yeteneğim yok varsa da ben keşfedemedim. Yorumcu olarak devam ediyorum yoluma. Yorumlarken anlatılmak isteneni, parçanın neye yazıldığını anlamaya çalışıyorum. Bazen gözlerimi kapatıyorum, sıfırdan bir klip senaryosu izliyorum. O sebeple şarkıyı okumaya değil yaşamaya çalışıyorum.

‘İNANILMAZ KEYİFLİ VE KALİTELİ BİR ORKESTRAM VAR’
İş birliği yaptığınız diğer müzisyenlerle nasıl çalışıyorsunuz ve bu iş birliklerinden neler öğrendiniz?

İnanılmaz keyifli ve kaliteli bir orkestram var. Hepsi işlerine inanılmaz saygılı, birbirimize saygı, sevgi ve anlayışlı, müziğe kıymet veren insanlar. Bana, ortaklığımıza, birlikteliğimize adını ne koyarsınız, bu kadar sahip çıkan bir ekibe sahip olduğum için çok şanslıyım. Bu yolculuğun sonunda şunu öğrendim, belli bir kademe ilerledikten sonra sadece kendi orkestramla çalışmaya başladığımda stresim azaldı. Çünkü artık sahnede ne yaşayacağımı biliyorum. 2 saatlik program doğru bir ekiple su gibi akıp gidiyor. Bunun için tüm Serdar Uslu Team ailesine çok teşekkür ediyorum. Varlığınıza bin şükür.

İlk albümünüzle son albümünüz arasında nasıl bir gelişim yaşadınız?
İlk parçam ekstra duygu yüklü olduğum bir süreçte karşıma çıktığı için arabesk fantezi bir çalışmaydı. Son parçam daha hareketli yaz aylarında sıkça duyacağımız bir parça. Gelişim değil ama değişim olarak görmek daha doğru geliyor.

‘HER ZAMAN BENİ ETKİLEYEN PARÇALARI, KENDİM GİBİ OKUMAYA DEVAM EDECEĞİM’
Gelecekteki müzik projelerinizden bahseder misiniz?

Her zaman beni etkileyen parçaları, kendim gibi okumaya devam edeceğim. Tekli çalışmalarımdan sonra kesinlikle albüm yapmayı istiyorum. İçinden en az 10 parça olan hepsine aynı ayarı heyecanlanıp ayrı yarı hissettiğim çalışmalar olmasını istiyorum.
 

Serdar Uslu

Serdar Uslu: Şarkıyı Okumaya Değil Yaşamaya Çalışıyorum Serdar Uslu
Serdar Uslu: Şarkıyı Okumaya Değil Yaşamaya Çalışıyorum Serdar Uslu