Sertleşme Sorunlarının Çözümünde Lipozomalglutatyon ve Kolajen Tedavisi Öneriyorum

Sertleşme Sorunlarının Çözümünde Lipozomalglutatyon ve Kolajen Tedavisi Öneriyorum Sertleşme Sorunlarının Çözümünde Lipozomalglutatyon ve Kolajen Tedavisi Öneriyorum

Sertleşme sorunu ya da Erektildisfonksiyon en yaygın görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Sertleşme bozukluğu, cinsel ilişkiye girmekte yarattığı sorun nedeniyle bir erkeğin yaşam kalitesini etkileyebilmesinin yanı sıra başka hastalıkların da bir belirtisi olabilir. Sertleşme bozukluğu belirtisi penise yeterli kan gitmemesidir ve bir kalp ve damar hastalığının sonucunda ortaya çıkabilir. “Ereksiyon probleminin çözümü için öncelikle bu sorunun derecelendirilmesi gereklidir. Eşlik eden bulguların varlığı araştırılmalıdır” diyen Üroloji ve Robotik Cerrahi Uzmanı Doç Dr. Mustafa Kıraç ile ülkemizde ve dünyada yaygın olan sertleşme sorununu, bu soruna hangi hastalıkların yol açabileceğini Klass okurları için konuştuk.  

Mustafa Bey, erkeklerde sertleşme sorununa yol açan sebepler nelerdir? Çözümü mümkün müdür ve ne yapılması gerekir?
Sertleşme sorunu ya da Erektildisfonksiyon, hem dünyada hem de ülkemizde yaygın olarak görülmektedir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Yaş ile beraber ortaya çıkan bazı komorbit hastalıklar ereksiyonu bozabilir ve problemlere yol açabilir. Cinsel sorunlar yalnızca kişinin değil aynı zamanda partnerin mutluluğu için de çok önemlidir. Dolayısıyla bu tür sorunların çözümü çok önemli olmaktadır. Sağlıklı bir erkekte ereksiyonun normal olması için zihinsel, sinirsel, hormonal ve damarsal açıdan bütün mekanizmaların sağlıklı olması gerekir. Bu mekanizmaları bozan her türlü hastalık ereksiyonu da bozar. Günümüzde sertleşme sorununun en önemli temel kaynağı sedanter yaşam, sigara kullanımı, dengesiz beslenme, diyabet ve kalp damar hastalıklarıdır. Maalesef bu hastalıklar ülkemizde yaygın olduğu için ereksiyon problemi de sık görülmektedir. Ereksiyon probleminin çözümü için öncelikle bu sorunun derecelendirilmesi gereklidir. Hafif-orta ya da ağır düzeyde olup olmadığı eşlik eden bulguların varlığı araştırılmalıdır.

Hafif-orta düzey ereksiyon probleminde tedavi nasıl olur?
Ben bu hastaları öncelikle kliniğimde değerlendiriyorum. Hastalardan detaylı öykü alıyor ve altta yatan hastalıkların varlığını tespit ediyorum. Gerekirse hormonal inceleme ve değerlendirme yapıyorum. Bu hastalarda tedavide ilk yapılması gereken hayat tarzı değişikliğidir. Sadece bu bile %50 oranında sorunu çözebilir. Sigaranın bırakılması, düzenli yürüyüş ve egzersiz, dengeli beslenme ilk önerilerimdendir. Bu hastalarda dengeli beslenmenin amacı damar sağlığını korumaya yöneliktir. Çünkü damar sağlığının iyi olması penisin kanlanmasının da iyi olması anlamına gelmektedir.

“HASTALARA GIDA TAKVİYESİ ÖNERİYORUM. BENİM SIKLIKLA ÖNERDİĞİM LİPOZOMALGLUTATYON VE KOLAJENDİR”
Bu hastalarda ilaç veya takviye öneriliyor mu?
Sertleşme sorunlarının çözümünde yeni nesil tedavi yaklaşımı uyguluyoruz. Ve evet ben bu hastalara gıda takviyesi öneriyorum. Hafif ve orta düzey sertleşme sorunu olan bireyler hayat tarzı değişimi ve bitkisel gıda takviyelerinde oldukça fayda görmektedirler. Dolayısıyla bu grup hastalara önerilebilir. Bu gıda takviyelerinin içinde benim sıklıkla önerdiğim Lipozomalglutatyon ve Kolajendir. Çünkü özellikle Lipozomalglutatyon damar sağlığı açısından son derece güçlü bir antioksidandır. Damar sağlığının düzenlenmesi ereksiyon kalitesini arttırmaktadır.

Bu tedavilere ek tedaviler var mıdır?
Bu hasta grubunda ilaç tedavisi ve hayat tarzı değişikliği ile beraber uygulanan etkili bir tedavi şekli olan şok dalga tedavisi de yapılabilir. Bu tedavide de amaç penisin kanlanmasının artırılmasıdır. Ortalama 6 seans şeklinde uygulanan tedavi ile penise düşük yoğunluklu şok dalga uygulaması yapılarak yeni damar oluşumu desteklenir. Bu tedavi ile beraber kombine uygulanan lipozomalglutatyon ve kolajen tedavisi sertleşme sorunun çözümünde yeterli başarıyı sağlamaktadır. 

Mustafa Kıraç