Sinem Çelik: Yaz Günlerinin İhtiyaç Duyulan Medikal Estetik İşlemlerinden Biri Güneşe Çıkmadan Önce Cilde Nem Desteğini Sağlamaktır

Sinem Çelik: Yaz Günlerinin İhtiyaç Duyulan Medikal Estetik İşlemlerinden Biri Güneşe Çıkmadan Önce Cilde Nem Desteğini Sağlamaktır Sinem Çelik: Yaz Günlerinin İhtiyaç Duyulan Medikal Estetik İşlemlerinden Biri Güneşe Çıkmadan Önce Cilde Nem Desteğini Sağlamaktır

Ünlü Medikal Estetik Hekimi Uzman Dr. Sinem Çelik, Yaz Günlerinin Medikal Estetik Uygulamalarını Klass’a Anlattı.  


Bağdat Caddesi’nde bulunan kliniğinde danışanlarını doğru bir şekilde yönlendirerek 8-10 yaş daha genç hallerine kavuşmalarını sağlayan Medikal Estetik Hekimi Uzman Dr. Sinem Çelik, tüm uygulamalarını kişilerin doğallığını bozmadan gerçekleştiriyor. Her zaman samimi bir diyalog içerisinde olarak ve danışanlarıyla güçlü iletişim kurarak hastalarının beklentilerini en iyi şekilde sağlayan Dr. Sinem Çelik ile medikal estetik alanında yaptığı uygulamaları ve yaz günlerinin medikal estetik uygulamalarını Klass okurları için konuştuk.

Sinem Hanım, siz alanınızda başarılı bir medikal estetik hekimisiniz. Öncelikli sizi biraz daha yakından tanımamız için bize biraz kendinizden ve kariyerinizden bahsedebilir misiniz?
1985 Ankara doğumluyum. Ankara’da büyüyüp liseyi bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. Tıp Eğitimimi tamamladıktan sonra mecburi hizmet için Van’a gittim. Van’da 1,5 sene mecburi hizmetimi yaptım. Gittiğim süreç Van depreminin olduğu döneme denk geldi. Bu olay bana ayrı bir deneyim kazandırdı. Hem bölgedeki insanlarla çalışmak hem Van depremini yaşayıp deprem sonrası dayanışmanın içinde yer almak hekimlik anlamında bana çok seyler kattı. 1,5 sene sonrasında acil tıpı çok sevdiğim için acil tıp uzmanı olmak istedim. Doktorsam işin en hareketli, en adrenalinli kısmında olayım istedim. Amacım hayat kurtarmaktı. İstanbul’a geldikten sonra Bakırköy Sadi Konuk’ta acil uzmanlığı üzerine uzmanlığımı tamamladım. Uzmanlığı tamamlama aşamasında iki tane kız çocuğum oldu. Uzmanlık mecburi hizmetimi de Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaptım. Üç yıl orada uzmanlığımı yaparken, medikal estetik üzerine eğitimler ve sertifikalar almaya başladım. Medikal Estetik, özel ilgi alanım olmaya başladı çünkü hayatı tek bir tarafından yaşamayı seven bir insan değilim, biraz estetik açıdan da bakmayı seven bir insanım. Bir yandan acil bölümünde çalışırken bir yandan da medikal estetik nasıl yapılır, insanların ruhuna, güzelliğine nasıl dokunulur, doğalını bozmadan nasıl ilerleyebiliriz ile ilgili kafa yormaya başladım. 5 yıldır medikal estetiğin içerisindeyim. Belli bir süre acil uzmanlık ve medikal estetiği bir arada yürüttüm, biraz zorlu bir süreç oldu bende bu. Bundan dolayı daha sonrasında tamamen medikal estetiğe yoğunlaşıp acile elveda demek durumunda kaldım. Hala acili özlerim aslında, bu da bir gerçek. Ama medikal estetik hekimliğini gerçekten seviyorum. Bağdat Caddesi’nde yeni bir klinik açtım. İşin en göbeğinde, güzel bir yerde klinik açıp keyifle ilerlemek istiyorum.

‘DOĞALLIĞI BOZMADAN, VAR OLAN HALİNİN 8-10 YIL DAHA GENÇ HALİNİ DANIŞANLARIMDA GÖRMEYİ SEVİYORUM’
Danışanlarınızın isteklerini gerçekleştirirken nasıl bir yol izliyorsunuz?
Ben yapılmaması gereken bir şeyi danışanlarıma yapmam; her ne kadar talebi ve isteği olsa da. Danışanı doğru yönlendirebilmek güzel bir şey çünkü maalesef popüler kültürde kendimize yakışmayan ve herkesin birbirine benzediği bir kadın ifadesi mevcut. Bunu kırarak amacımız bir başkasına benzemek değil kendisinin 5 ya da 10 yaş daha genç ve diri haline kavuşturmak bizim için yeterli. Bu algıyı yaratmaya çalışarak ilerledim. Ve başarılı olduğumu düşünüyorum yaptığım şeylerde. Doğallığı bozmadan, var olan halinin 8-10 yıl daha genç halini danışanlarımda görmeyi seviyorum.

Ülkemizde ve dünyada medikal estetik alanı çok revaçta. Sizce, sizin diğer yerlere göre farkınız nedir ve insanlar neden sizi tercih etmeliler?
Doğalımı bozmadığımı düşünüyorum. İnsanlarla sosyal iletişimimde de rahat ve samimi bir insanım. Bu yönümü gelen danışanlarıma da yansıtıyorum. Bir hayat çizgim var, mutlu olduğum şeyler var. Mutlu olduğum şeyleri yapmaya devam edip o hayat çizginizde ilerlediğiniz sürece kazanıyorsunuz. Gelen danışanlarıma da bunu hissettiriyorum. Ayrıca yaptığım işlemleri kişinin doğallığını bozmadan gerçekleştiriyorum, kazandığım alan da bu. Mesela danışanımla iletişim kurup işlem yaparken biraz da aslında o anki duygu durumunu anlamaya çalışıp sohbet ediyoruz. Gelenlerin birçoğunun özel hayatını biliyorum, bu yönde de küçük dokunuşlar yapmaya çalışıyorum. Hayatta pozitif ve mutlu olabilmek lazım. Kendim hayata pozitif bakarım ve bunu da her zaman gelen danışanlarıma yansıtmaya çalışırım. 

Sinem Hanım, artık yaz günleri geliyor. Yazın hangi medikal estetik uygulamalar ön planda olacak ve siz hangi işlemleri yapıyorsunuz?
Yazın en çok ihtiyaç duyulan medikal estetik işlemlerinden biri güneşe çıkmadan önce cilde nem desteğini sağlamaktır. Güneşe çıkmadan önce cildin bariyerini güçlendirmek lazım. Bu yüzden güneş ışınlarına ve sıcağa maruz kalmadan önce gençlik aşısı dediğimiz amino asit desteğiyle cildin kalitesini arttırıyoruz. Çünkü güçlü bir cilt yapısı yoksa cildimiz güneş ışınlarından ve sıcaktan çok fazla etkileniyor. Yine danışanlardan bazıları yazın dekolte ve boyun bölgelerini açtıkları için o bölgeleri gençleştirme yöntemlerini de sıklıkla kullanıyoruz. Yaz ayına girerken ya da yazdan çıkarken dolgu yöntemleri vazgeçilmeyecek yöntemlerden biri. Botoksu da güneş ışınlarından, göz çevresi ve alın hareketlerini azaltması açısından öneriyorum. Yaza girerken bu uygulamaları yapıyor olmak kesinlikle faydalıdır. Kadınlar ya da erkeklerin 8-10 yaş daha genç görüneyim gibi istekleri varsa bir medikal estetik hekimine uğraması gerekiyor.

‘GENÇLİK AŞISI OLAN KİŞİLER GÜNLÜK HAYATLARINA ÇOK RAHAT BİR ŞEKİLDE DEVAM EDEBİLİYORLAR’
Gençlik aşılarını yaptırmak isteyenler kaç seans yaptırmalılar?
Ortalama iki seansla başlayıp üç-dört seansa kadar ilerleyen gençlik aşıları var. Tek seanslık lifting aşıları var. En konforlu uygulamalardan bir tanesi de bu aslında. Hastalar genellikle tek seans ya da iki seans olan aşıları tercih ediyorlar. Gençlik aşıları olan kişiler günlük hayatlarına çok rahat bir şekilde devam edebiliyorlar. O gün sadece su değmemesi yeterli hastalar için.

“EN SEVEREK YAPTIĞIM İŞLEMLERDEN BİR TANESİ VE DİĞER HEKİM ARKADAŞLARDAN KENDİMİ AYIRDIĞIM İŞLEM DUDAK DOLGUSUDUR”
Sizin yapmayı en sevdiğiniz işlemler nelerdir?

En severek yaptığım işlemlerden bir tanesi ve diğer hekim arkadaşlardan kendimi ayırdığım işlem dudak dolgusudur. Ben her kadına bir tık volümlü dudağın yakıştığını düşünüyorum ama volümü abartmamak gerek. Kişinin doğallığını bozmadan, küçük bir dokunuşla dudakları şekillendirmenin güzel olduğunu düşünüyorum. Bakışları da değiştiriyor, gözleri de değiştiriyor… Ama orantılı bir dudak olması gerekiyor, abartmadan, bir ya da iki milimi geçmeden işlemleri yapmayı tercih ediyorum. Dudaklar 20-30’lu yaşlarda güzellerdir ama kolajen kaybıyla beraber 30’lu yaşlardan itibaren küçülmeye başlarlar. 30’lu yaşlardan itibaren her ne kadar danışanın dudağı önceden büyük olsa bile eski şekline kavuşturmak amaçlı küçük bir dolgu dokunuşu gerekiyor.

İnstagram: dr.sinemcelik
 

Sinem Çelik

Sinem Çelik: Yaz Günlerinin İhtiyaç Duyulan Medikal Estetik İşlemlerinden Biri Güneşe Çıkmadan Önce Cilde Nem Desteğini Sağlamaktır Sinem Çelik