Sonbahar Dönemi Oldukça Verimli Geçecek

Sonbahar Dönemi Oldukça Verimli Geçecek Sonbahar Dönemi Oldukça Verimli Geçecek

Radisson Blu Ottomare Otel Genel Müdürü Ömer Özcan, yaklaşan sonbahar sezonunu ve turizm dinamiklerini Klass’a anlattı.

Radisson Blu Ottomare Otel Genel Müdürü Ömer Özcan, yaklaşan sonbahar sezonunun yaz sezonu kadar yoğun ve verimli geçeceğini ifade ederek otel doluluk oranlarının pazar talebini karşıladığını ve bu seviyenin sonbaharın başlamasıyla %82 seviyelerine çıkmasını beklediklerini ifade ederek iptal oranlarının diğer yıllara oranla düşük seviyelere gerilediğini belirtiyor. 2022 yılının sonbahar dönemi için özellikle yukarı yönlü bir trendin söz konusu olduğunun altını çizen Radisson Blu Ottomare Otel Genel Müdürü Ömer Özcan, misafirlerin kendilerini daha konforlu ve rahat hissedebilmeleri, kendilerine daha fazla zaman ayırabilmeleri için Radisson Blu Ottomare olarak kaliteyi en üst seviyelerde tuttuklarını ve sağladıkları imkanlarla yerli ve yabancı misafirleri en iyi şekilde ağırlamanın temel prensipleri olduğunu da vurguluyor. Radisson Blu Ottomare Otel Genel Müdürü Ömer Özcan ile turizm sektörü açısından yaklaşan sonbahar sezonunu ve turizmin dinamiklerini Klass okurları için konuştuk.


Ömer Bey, Turizm ve İstanbul açısından sonbahar sezonunun nasıl geçeceğini düşünüyorsunuz?
İstanbul’da yer alan otellerin birçoğu turizm sektörünün trendleri gereği yoğun ve hızlı ilerleyiş konusunda oldukça başarılı. Özellikle 2021 yılında yeni pazar arayışlarını sürdüren ve detaylı çalışmalar sağlayan oteller bir adım öne çıkmayı başardı. Fakat bunun devamının sağlanması ve daha hızlı ilerlenmesi için dinamikleri yakından takip etmek oldukça önemli. 2022 dinamiklerine baktığımızda; daha önceki yıllarda pandemi nedeni ile ertelenen yurt içi fuarlarının 2022 sonbaharında düzenlenmeye devam edileceğini belirtebiliriz. Öte taraftan şirketlerin bu fuarlara katılımının ise oldukça yüksek olduğunu şimdiden gözlemleyebiliyoruz. Yerli seyahat severlerin yanı sıra yabancı ziyaretçilerinde yaz dönemi sonrasında sonbahar planlarına İstanbul gezileri ile başlamak istediğini iletebiliriz. Son olarak bu yıl cruise gemilerinin de İstanbul’u rotalarına eklemeleri ile şehir, yaz dönemindeki yoğunluğunu eylül ayında da devam ettirecektir. Avrupalı misafirlerin yanı sıra Ortadoğu pazarlarından da yoğun rezervasyon talepleri aldığımızı söyleyebiliriz. Tüm bu dinamikler ile İstanbul otellerinde sonbahar döneminin oldukça verimli geçeceğini şimdiden öngörmekteyiz.

Sonbahar sezonunda otel doluluk oranları beklentiyi karşılıyor mu?
2021 yılında İstanbul otel dolulukları Eylül ayında yaklaşık %73 seviyelerinde idi. Ancak 2022 Eylül dönemi için ise Ekim ayı da dahil olmak üzere pazar talebi şimdiden %54 seviyelerine ulaştı. Sonbaharın başlaması ile birlikte bu talebin ilk etapta %82 seviyelerine çıkmasını bekliyoruz. Erken rezervasyon oranlarına baktığımızda da tablo fazlası ile pozitif. Geçtiğimiz son iki yıla göre ise 2022 yılının sonbahar dönemi için özellikle yukarı yönlü bir trend söz konusu. İptal oranları ise diğer yıllara oranla %48’lere kadar geriledi. Tüm bu dinamikler neticesinde sonbahar sezonuna sayılı günler kala oldukça yüksek bir doluluk ve beklentiyi karşılayacak oda fiyatlarının olacağını söyleyebiliriz.

Yerli ve yabancı misafirleri bekleyen yenilikler nelerdir?
Diğer yılların aksine bu yıl, sonbahar sezonunda Asya’dan Afrika’ya, Ortadoğu’dan Avrupa’ya fazlasıyla geniş bir yelpazeye hizmet vermeye hazırlandığımızı ifade edebiliriz. Yerli misafirlerimiz de fazlasıyla otelimizi tercih etmekte. Bu önemli artışla birlikte misafir beklentilerinin tam anlamıyla karşılanması, memnuniyet oranlarının daha fazla artırılması ve misafirlerimizin otele giriş çıkış gibi işlemlerinin daha hızlı yapılarak tatillerine daha fazla zaman ayırabilmeleri için dijital dönüşüme yatırım yapmaya devam ediyoruz. Misafirlerimizi bekleyen diğer yenilikler için ise Radisson Otel Grubu olarak merkez ofisimiz ile sık sık fikir alışverişinde bulunuyor ve turizm trendlerini yakından takip ediyoruz. Hem tatil hem iş amaçlı seyahat eden misafirlerimizin özellikle zaman tasarrufu için teknoloji yatırımlarımızı geliştirmeye özen gösteriyoruz.

Radisson Blu Hotel İstanbul Ottomare olarak sunduğunuz imkanlar nelerdir?
Otelimizin konforlu odalarının yanı sıra sonbaharın başlaması ile birlikte misafirlerimizin, mevsim değişikliğinde bedensel ve ruhsal açıdan yenilenme ihtiyaçlarını karşılamak ve kendilerine daha fazla zaman ayırmalarını sağlamak için spa&wellness faaliyetlerimizi hızlandırdık. Bu kapsamda özellikle lüks tüketime özen gösteren misafirlerimiz için hazırladığımız yenilenme ve arınma paketleri ile misafirlerimizin kendilerini daha özel hissetmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Özellikle aromaterapik ve stres giderici masajlarla birlikte vücut direncine katkı sağlayan bitkisel içecek ikramlarına ağırlık vererek oluşturduğumuz bu konsept ile misafirlerimizi birbirinden farklı yenilenme ritüellerine davet ediyoruz.

İnstagram:radissonbluottomare

Ömer Özcan

Sonbahar Dönemi Oldukça Verimli Geçecek Ömer Özcan