Songül Arı : "Sevginin Gücüne Ve Bir İşin Sevgi Olmadan Yapılamayacağına İnananlardanım"

Songül Arı : "Sevginin Gücüne  Ve Bir İşin Sevgi Olmadan Yapılamayacağına İnananlardanım"  Songül Arı : "Sevginin Gücüne Ve Bir İşin Sevgi Olmadan Yapılamayacağına İnananlardanım"

Deredstone Doğru Gayrimenkul Lüks Konut Arsa Yatırım Uzmanı Songül Arı, Sevginin İnsanlık İçin Taşıdığı Önemi Klass'a Anlattı Redstone Doğru Gayrimenkul Lüks Konut Arsa Yatırım Uzmanı Songül Arı, mesleğindeki başarısı kadar insani ilişkilerindeki tutumuyla da fark yaratan başarılı bir iş kadını. Aynı zamanda iki çocuk annesi olan ve sivil toplum kuruluşlarındaki gönüllü çalışmalarıyla insanlara faydalı olabilmek adına büyük bir gayret gösteren Songül Arı, yaşamın her alanına sevginin birleştirici gücüne inanan bir isim. Başarılı Gayrimenkul Uzmanı Songül Arı ile Sevgililer Günü'nün kendisi için taşıdığı anlamı, anne olmanın hayatında neleri değiştirdiğini ve gönüllü çalışmaların önemini Klass okurları için konuştuk.  

Songül Hanım, 14 Şubat Sevgililer Günü, sevgi ve gönüllülük gibi değerleri yeniden hatırladığımız bir gün. Siz sevginin tanımını nasıl yaparsanız?       
Aslında sevgi tüm duyguları içerisinde barındıran, tüm benliğimizi kasıp kavuran en güçlü duygu diyebilirim. Sevgiyi sadece insan ve hayvan sevgisi olarak düşünmemek lazım. Son günlerde tüm dünyada kapsayıcı bir toplumsal sevgiye en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlardan geçiyoruz. Toplumların en çok bu duyguya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Sizce toplumsal barışı sevgiyle sağlamak mümkün mü? Mümkünse bu nasıl yapılabilir?
Ben tüm toplumların sevgi ve iyi niyet çerçevesinde birleşebileceğini düşünüyorum. Her bireyin kendi içerisinde sevginin gücüne inanıp kendini buna adadığında bireylerin ve tüm insanlığın çok daha rahat bir şekilde refah seviyesine ulaşabileceğine inanıyorum.

Gayrimenkul sektörünün çok önemli ve başarılı isimlerinden birisiniz. İşinize de büyük bir aşkla ve tutkuyla bağlı olduğunuzu biliyoruz. Sizden bir de meslek aşkı tanımı alabilir miyiz?
20 yılı aşkın süredir meslek hayatımda her zaman mesleğime çok büyük bir sevgi ve aidiyet duygusuyla bağlı oldum. Bununla birlikte gayrimenkul sektörüne ve Redstone'a kendimi çok ait hissediyorum. Daha önce de söylediğim gibi başka bir firmada bu işi yapmazdım. Kadın gücüne, sevginin gücüne ve bir işin sevgi olmadan yapılamayacağına inananlardanım. Bu yüzden işimi yaparken büyük bir aşkla yapıp en iyisine ulaşmayı amaçlıyorum.

"ÇOCUKLARINIZLA KISA DA OLSA GEÇİRDİĞİNİZ VAKTİN KALİTESİ ÖNEMLİ"
Çocuklarınıza da büyük bir aşkla bağlı olduğunuzu biliyoruz. Yoğun iş hayatınız arasında çocuklarınıza nasıl vakit ayırıyorsunuz?
Yoğun iş temposunda çocuklara zaman ayırmak tabii ki biraz güç oluyor. Önemli olan geçirdiğiniz zamanın kaliteli olması. Belirli bir yaştan sonra çocuklar da size vakit ayırmamaya başlıyorlar. Bu nedenle kısa da olsa geçirdiğiniz vaktin kalitesi çok daha önemli. Tabii ki her anne gibi ben de çocuklarına son derece bağlı bir anneyim ama bir noktadan sonra artık onların kendi hayatları olduğunu kabul ediyorsunuz.

“YILLAR İÇİNDE SEVGİYİ YORUMLAMA VE BUNUNLA İLGİLİ KARŞI TARAFA VERDİĞİM MESAJLARDA DEĞİŞİKLİK OLDU.”
Zaman içinde insanların sevgiye olan bakış açısı değişiyor. Sizin sevgiyi algılayış biçiminizde bir değişiklik oldu mu?
Sevgiyi yorumlama ve bununla ilgili karşı tarafa verdiğim mesajlarda değişiklik oldu. Zamanla insan kendi tavırlarını değiştirmeyi öğreniyor. Duygularınızı yönetebilmeyi öğreniyorsunuz. 14 Şubat Sevgililer Günü tüm dünyada kutlanıyor ama sevgi ve aşk da artık eskisi gibi yaşanmıyor. Çok daha materyalist bir düzende yaşıyoruz. Gençler ve belirli bir yaşın üzerindeki insanların sevgiye olan bakış açısı farklı. Benim için duygular çok ön planda. Sevgiyi ifade edebilmenizin en iyi yolu davranışlarınızdır.

Aşık olma potansiyeli bakımından biliyorsunuz ki kadın ve erkekler farklıdır. Sizce bu fark nereden kaynaklanıyor?
Gerçekten de bu konuda erkeklerin bakış açısıyla kadınların bakış açısı arasında dağlar kadar fark var. Kadınlar ne kadar duygusal olsalar da mantıklarından asla taviz vermeme noktasındadırlar. Çok daha ayakları yere basan kararlar alırız biz. Erkeklerde durum biraz daha farklı. Onlar biraz değişken ve fevri davranışlar içerisinde bulunabiliyorlar. Aşk temelde geçici bir kavramdır. Ama sevgi ve saygınız kalıcı olduğu sürece sürdürülebilir bir hale gelebilir. Önemli olan sevgi, saygı ve tutkuyu sürdürülebilir bir hale getirmektir.

Sevgililer Günü'nün sizin için özel bir anlamı var mı?
Toplumsal olarak, toplumu ilgilendiren özel günlerin hepsi çok kıymetli. Çünkü bu tarz günler duygularımızı en zirvede yaşadığımız günler oluyor. Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü gibi günlerin de coşkuyla kutlanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü toplumlar bu tarz zamanlarda biraz daha birbirine bağlanıyor. İnsanlar biraz daha birbirine bağlanıyor. O yüzden bu günleri önemli buluyorum.

"İNSANLAR BİRBİRİNE YARDIM ETTİKÇE TOPLUMLAR GÜÇLENİYOR"
Sivil toplum kuruluşlarında da çok aktif bir isimsiniz. Buradaki gönüllü çalışmalarınızı sevgi bağlamında nasıl değerlendirirsiniz?
Sivil toplum kuruluşlarında gönüllülük esası temeldir. Bir şeye gönüllü olarak zaman ayırıyorsanız, emek harcıyorsanız bunun temelinde sevgi vardır. İnsanlara, çocuklara, hayvanlara, bitkilere, doğaya faydalı olmak istersiniz. Bunun temelindeki duygu sevgidir ve bu duygunun da burada çok önemli bir yeri vardır. STK'lar konusunda şunu söyleyebilirim ki herkes kendisini neye yakın hissediyorsa ona gönüllü olabilir. Bu çok önemli bir değer. İnsanlar birbirine yardım ettikçe toplumlar güçleniyor. İnsanların bu konuda maddi veya manevi adımlar atmalarını içtenlikle öneriyorum.