Timur Teplitski ve Stanislav Teplitski: Kendimizi Evimizde Hissettiren Türkiye’ye ve Türk İnsanına Teşekkür Etmek İstiyoruz

Timur Teplitski ve Stanislav Teplitski: Kendimizi Evimizde Hissettiren Türkiye’ye ve Türk İnsanına Teşekkür Etmek İstiyoruz Timur Teplitski ve Stanislav Teplitski: Kendimizi Evimizde Hissettiren Türkiye’ye ve Türk İnsanına Teşekkür Etmek İstiyoruz

Başarılı Buz Hokeyi Oyuncuları Timur Teplitski ve Stanislav Teplitski, Türkiye’deki Yaşantılarını Klass’a Anlattı.  

Henüz 19 yaşında olan ikiz kardeşler, başarılı Buz Hokeyi Oyuncuları Timur Teplitski ve Stanislav Teplitski, Ukrayna’daki savaş sebebiyle Türkiye’ye taşınma kararı aldıklarını belirterek Türkiye’deki yaşantılarının keyif dolu bir süreç içerisinde ilerlediğini ifade ediyor. Türkiye’de kendilerini şaşırtan birçok olaya şahit olmanın benzersiz bir duygu olduğunun altını çizen Teplitski kardeşler, hokeydeki başarılarıyla da dikkatleri çekiyor. Profesyonel bir Türk takımı olan Buz Adam'da sayısız maça çıkmanın ve madalyalar ile ödüllendirildikleri başarılar elde etmelerinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Stanislav ve Timur Teplitski, Buz Adam Kulübü’ne, kulüp yönetimine, antrenörlerine ve takım oyuncularına teşekkür ederken, kendilerini evlerindeymiş gibi hissettiren Türkiye’ye ve Türk insanına da teşekkür ederek Türkiye'ye refah, barış ve iyilik diliyor. Başarılı Buz Hokeyi Oyuncuları Timur Teplitski ve Stanislav Teplitski ile Türkiye’deki yaşantılarını ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.

Timur ve Stanislav, öncelikle sizleri tanıyarak Türkiye’ye geliş hikayenizi dinleyebilir miyiz?
Timur Teplitski: Biz ikiz kardeşiz ve uzun yıllardır buz hokeyi oynuyoruz. Çocukluktan itibaren programımız sürekli eğitim, geziler ve oyunlar ile şekilliydi. Küçüklüğümüzden beri Ukrayna'da iyi bir takımda yer alacağımızdan ve hatta profesyonel kulüplere gireceğimizden emindik ve bunu biliyorduk. Yaşamımızdaki birçok şeyin hokey ile bağlantılı olmaya devam edeceğini anladık ama buna rağmen üniversiteye de girdik. Ukrayna’da savaşın başlaması sebebiyle ailemizle birlikte Türkiye'ye taşınmaya karar verdik. Tüm bu süreç korkutucuydu çünkü bizi neyin beklediğini bilmiyorduk.

‘SÜPER LİGİN ÜST DÜZEY TAKIMIYLA İSTANBUL'DA ÜÇ KITA KUPASI MAÇI KAZANDIK’
Bir Türk takımı olan Buz Adam'da yer almanız nasıl gerçekleşti?

Stanislav Teplitski: Türkiye’ye geldiğimizde bir endişe içerisindeydik. Hokeye dönebileceğimizi düşünmemiştik. Sonrasında kendimizi profesyonel bir Türk takımı olan Buz Adam'da bulduk. Bu takımda birkaç maç oynadık ve başarılı olduk. Gençlik liginde bronz madalya kazandık. Süper ligin üst düzey bir takımıyla İstanbul'da üç Kıta Kupası maçı kazandık ve bir sonraki aşamaya geçtik. Buz Adam Kulübü’ne, kulüp yönetimine, antrenörlerine ve takım oyuncularına bizi ailelerine kabul ettikleri için çok teşekkür ederiz, bizim için çok önemliydi.

“TÜRKLERE BUZ HOKEYİ OYNADIĞIMIZI SÖYLEDİĞİMİZDE BİRÇOĞUNUN BU SPORUN TÜRKİYE'DE OLDUĞUNU BİLE BİLMEMESİNE ŞAŞIRDIM”

Sizin için Türkiye ile ilgili en şaşırtıcı şey neydi?

T.T: Türkiye'deki taraftarlar çok minnettar ve çok duygusallar. Coşkulu bir şekilde şarkı söyleyip bağırıyorlar ve bu sahada bizi motivasyonel anlamda çok etkiledi ve başarılı olmamızda bize destek oldu. Her konuda yardıma hazır, kibar ve sempatik insanlar beni şaşırttı.

S.T: Türklere buz hokeyi oynadığımızı söylediğimizde birçoğunun bu sporun Türkiye'de olduğunu bile bilmemesine şaşırdım.

‘GÜNDELİK DİLDE KENDİMİZİ İFADE EDEBİLECEĞİMİZ VE ANLATABİLECEĞİMİZ DÜZEYDE TÜRKÇE ÖĞRENDİK’
Türkiye’de yaşadığınız süreçte Türkçe’yi öğrenebildiniz mi?

T.T: Temel kelimeleri antrenmanlarda, oyunlarda, soyunma odasında öğrenme şansımız oldu. Yabancıların ilk öğrendiği kelimeleri bilirsiniz. Gündelik dilde kendimizi ifade edebileceğimiz ve anlatabileceğimiz düzeyde Türkçe öğrendik.

Türkiye’deki son 1,5 yılda en çok hangi olayları hatırlıyorsunuz?                               
T.T: Türkiye'deki deprem bizi çok etkiledi. Çok endişelendik ve elimizden geldiğince yardım etmeye çalıştık. Ukrayna'dan arkadaşlarımız aradı ve ne yardıma ihtiyaç olduğunu sordu. Ukrayna’daki savaşa ve içindeki bulundukları sıkıntılara rağmen buradaki depremzedelere yardım ettikleri için minnettarız.

S.T: Ben açıkçası bu kadar seçmenin sandığa gitmesine şaşırdım. Herkesin gidip oy vermeyi görev bilmesi beni şaşırttı. Aynı zamanda Galatasaray’ın Türkiye'nin şampiyonu olması ile birlikte şehrin sokaklarında taraftarların yaşadığı sevinç gösterileri beni şoka sokmuştu.
 
‘KENDİMİZİ EVİMİZDE HİSSETTİREN TÜRKİYE’YE VE TÜRK İNSANINA TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUZ’
Gelecek için planlarınız neler?

T.T: Amerika'da sözleşme imzaladık ve kardeşimle Fort Wayne Spaseman'da aynı takımda oynamaktan dolayı çok mutluyuz. Yakında Türkiye’den ayrılıyoruz. Ayrılacak olmak bizi üzmüyor çünkü Türkiye'de birçok arkadaşımız var ve geride bıraktığımız bir ailemiz olacak. Burası bizim ikinci evimiz. Burayı çok özleyeceğiz.

S.T: Kendimizi evimizde hissettiren Türkiye’ye ve Türk insanına teşekkür etmek istiyoruz. Tatil için kesinlikle geri döneceğiz. Türkiye'ye refah, barış ve iyilik diliyoruz.

İNSTAGRAM:
Timur Teplitski:
Instagram: numara_8888_
Stanislav Teplitski:
Instagram: stasteplitskyi
 

Timur Teplitski ve Stanislav Teplitski

Timur Teplitski ve Stanislav Teplitski: Kendimizi Evimizde Hissettiren Türkiye’ye ve Türk İnsanına Teşekkür Etmek İstiyoruz Stanislav Teplitski
Timur Teplitski ve Stanislav Teplitski: Kendimizi Evimizde Hissettiren Türkiye’ye ve Türk İnsanına Teşekkür Etmek İstiyoruz Timur Teplitski