Tunç Berge: Türkiye, Avrupa ve Amerika’daki Teknolojik Gelişmelerden Hiçbir Şekilde Geri Kalmıyor

Tunç Berge: Türkiye, Avrupa ve Amerika’daki Teknolojik Gelişmelerden Hiçbir Şekilde Geri Kalmıyor Tunç Berge: Türkiye, Avrupa ve Amerika’daki Teknolojik Gelişmelerden Hiçbir Şekilde Geri Kalmıyor

Ünlü Diş Hekimi Tunç Berge, Tercih Edilme Sebeplerini ve Uyguladığı İşlemleri Klass’a Anlattı.  

Bergedent Estetik Diş Hekimliği ve İmplantoloji Merkezi Kurucusu ünlü Diş Hekimi Tunç Berge, dijital diş hekimliğinin gelişmiş ekipmanlarıyla ve son teknoloji cihazlarıyla hastalarına hizmet vermeye devam ediyor. Bergedent Vadistanbul kliniğinde diş hekimliğinin tüm branşlarında hizmet verdiklerini ifade eden başarılı diş hekimi, implant cerrahisi ve estetik alanda yapılan uygulamaların hastalar tarafından çok rağbet gördüğünün altını çiziyor. Uzman hekim kadrosu ile birlikte üst düzey bir hizmet anlayışı prensibine sahip olduklarını belirten Tunç Berge, yarattığı klinik ile özellikle yurt dışından gelen hastalarla sağlık turizmine ciddi bir katkı sunduklarını dile getirerek Türkiye’nin, Avrupa ve Amerika’daki teknolojik gelişmelerden hiçbir şekilde geri kalmadığına dikkat çekiyor. Bergedent Estetik Diş Hekimliği ve İmplantoloji Merkezi Kurucusu Tunç Berge ile Bergedent Vadistanbul’da uyguladığı işlemleri, tercih edilme sebeplerini Klass okurları için konuştuk.


Tunç Bey, gelişmiş teknolojilerle donattığınız kliniklerinizde hastalarınıza başarılı bir şekilde hizmet vermeye devam ediyorsunuz. Kliniklerinizde hastalarınıza sunduğunuz hizmetler nelerdir?
33 yıldır hizmet ettiğim Bergedent Ataköy Kliniği ile yaklaşık 2 yıl önce hizmete açtığımız Bergedent Vadistanbul’da diş hekimliğinin tüm branşlarında hizmet ediyoruz. Bu branşlarda konunun uzmanı meslektaşlarım ile birlikte özellikle dijital diş hekimliğinin son teknoloji ürünleriyle hastalarımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Mesela çocuk diş hekimliğinde tüm branşlarda hizmetimiz olduğu gibi ortodontide hem çocuklara hem yetişkinlere yönelik ortodontik tedavilerle ortodontik tedaviyi 2 ayrı uzman ortodontist öğretim görevlisi meslektaşım ile yürütüyoruz. Bunların yanında özellikle cerrahi alanda şahsım ve Doktor Nebil Sezer, hastalarımızın tüm implant cerrahilerini kendimiz yapıyoruz. Sonrasında implant üstlerine yapılacak protezlerde protez konusunda uzman arkadaşlarımız ile birlikte bir takım ruhu ile hareket ederek ideal yöntemlerle doğru ve güvenilir protezleri hastalarımıza sunuyoruz. Estetik alanında da çok farklı uygulama yöntemlerimiz var. Bunlar içerisinde Hollywood Smile ya da Gülüş Tasarımı olarak adlandırdığımız kişiye özgü yeni gülüş dizaynını, dijital ölçülerle almış olduğumuz datalar üzerinde gülüş tasarımı metotlarına bağlı kalarak hastanın yüz şekline ve genel vücut karakterine uygun ideal diş formlarıyla estetik görüntüye kavuşmasını sağlıyoruz. Dişlerde çok az diş kesimi yapılarak hatta bazı durumlarda hiç diş kesimi yapmadan hastaya yeni bir gülüş kazandırmış oluyoruz.

Gerçekleştirdiğiniz implant cerrahisi ve estetik porselen uygulamaları oldukça fazla rağbet gören işlemler arasında.  Bu uygulamaların tercih edilme sebepleri nelerdir?
İmplant cerrahisi ve estetik alanda yaptığımız uygulamalar hastalar tarafından oldukça rağbet görüyor. Bunun ana nedenleri, özellikle korkulan ve uzak durulmaya çalışılan implant cerrahisinde 3 boyutlu dinamik navigasyon yöntemiyle implantları yerleştiriyor olmamız. Bunun neticesinde hastada ağrı, sızı, kanama ya da şiş gibi yöntemler görülmüyor. Bu durum hastanın konforunu çok arttırıyor, sosyal yaşamını engellemiyor. Bunun haricinde estetik uygulamalarda da hastalarımıza dişleri ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce dijital mock up çalışmalar yaparak yeni kavuşacağı estetik görüntüyü, hastanın ağzını 3 boyutlu olarak görme imkânı sağlıyoruz. Bu hasta için büyük bir hizmet çünkü bir bilinmeyene ya da sürprizlerle karşılaşacağı sona gitmek yerine her şeyi baştan görerek; bazı konularda istek ve arzularını, hoşuna giden ya da gitmeyen durumları bizlerle paylaşarak yapmış olduğumuz işlemde daha estetik sonuçlar elde etmemizi sağlıyor.

‘KLİNİĞİMİZİ SON TEKNOLOJİK ALETLERE GÖRE DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİNE UYGUN AYGITLARLA DONATTIK’
Yaptığınız işlemlerde teknolojinin gücünden yararlanıyor ve son teknoloji cihazları tercih ediyorsunuz. Bunun hastalara sağladığı faydalar nelerdir?

Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek mesleğimiz açısından çok önemli. Türkiye, Avrupa ve Amerika’daki teknolojik gelişmelerden hiçbir şekilde geri değil. Dolayısı ile kliniği son kullanılan teknolojik aletlere göre dijital diş hekimliğine uygun aygıtlarla donattık. Tabi bunun hastalara olduğu kadar biz hekimlere de çok büyük katkısı var. İmplant ile ilgili 3 boyutlu tomografi dediğimiz görüntüleme sistemleri mevcut. İmplantı yerleştirmeden önce implant yapılacak yerin kemiğinin ne durumda olduğunu 3 boyutlu olarak o bölgedeki anatomik boşlukların, birtakım önemli sinir ve damar demetlerinin konumlarını önceden belirleyebiliyoruz ve implantlarımızı buna göre yerleştiriyoruz. Bazı durumlarda dokuyu açtığımız zaman karşılaşacağımız sürpriz durumlardan arınmak için özellikle tomografik görüntüyü olmazsa olmazlarımızdan biri olarak kliniğimizde bulunduruyoruz. Yine implantoloji de çok nadir olarak kullanılan, 6 senedir kliniğimde kullanmakta olduğum 3 boyutlu navigasyon yöntemi implant yerleştirme konusunda çok önemli bir asistanımız. 3 boyutlu görüntülerde, tomografilerde almış olduğumuz görüntü üzerinde bilgisayarda özel bir programda hastaya hangi bölgelere implant yerleştireceksek bunları navigasyon sisteminin programı sayesinde kemiğin en uygun bölümüne önce bilgisayarda yerleştiriyoruz. Daha sonra bilgisayarda yerleştirmiş olduğumuz implantın boyutunu, çapını, uzunluğunu açılarına varana kadar hepsini belirliyoruz. Böylece ameliyat sırasında hastanın yüzü ile özel bir kamera sistemi sayesinde kalibre edilerek bizi yönlendiriyor. Nereden giriş yapacağımızı, hangi açı ile gireceğimizi ve ne kadar ilerlememiz gerektiğini, etrafında anatomik boşluklar var ise bunlara temas etmeden implantı nasıl yerleştirmemiz gerektiğini bize uyarılarla bilgi vererek yönlendiriyor. Bu da güvenilir yöntemlerle implantı ağza yerleştirmemize neden oluyor. Bu bizim için çalışma kolaylığı sağladığı gibi hasta içinde kanama, şişlik yaratmadan ve dikiş, kesi olmadan operasyonu bitirmemize neden oluyor. Hastaya büyük bir konfor sağlıyor bu durum. Estetik açıdan baktığımız zaman dijital tarama aletleri dediğimiz yani bildiğimiz klasik ölçü yerine geçen dijital ağız içi tarayıcılarla ölçüyü alıyor olmamıza neden olan teknolojik gelişmelerden söz etmek mümkün. Bu hem hız kazandırıyor hem hatasız modeller üzerinde çalışmalar yapılmasına neden oluyor. Böylece pratik yöntemlerle insan eli değmeden makineler aracılığı ile hastaların kronlarını, köprülerini yapma şansı doğuruyor. CAD-CAM sistemi dediğimiz bu sistemlerde laboratuvarımızdaki mevcut sistemlerle entegre olarak bir tuşa basarak hastanın tüm datalarını almış olduğumuz dijital ölçülerini laboratuvara anında iletmiş oluyoruz.

‘KLİNİĞİMİZDE HASTANIN HER TÜRLÜ KONFORUNU SAĞLAYABİLECEK YERLER VE EKİPMANLAR OLUŞTURDUK’
Bergedent Vadistanbul ile Türkiye’ye en önemli diş tedavi kliniklerinden birisini kazandırdınız. Böyle bir klinik açma fikri nasıl doğdu ve sizin farkınız ne oldu?

Bergedent Vadistanbul şubesini açmadan önce uzun yıllardır kafamda oluşturduğum birtakım projeler vardı. Bu projeleri hayata geçirmeye çalıştım. Yaklaşık 35 yıllık mesleki tecrübem, yurt dışında uzun dönem hem master yapmış olmam hem de değişik kliniklerde çalışma şansı bulmam neticesinde edindiğim tüm tecrübeleri projeye dökerek Vadistanbul kliniğimizde hayata geçirmeyi amaçladım. Fiziki olarak en uygun yeri bularak tasarlamış olduğum projeleri burada gerçekleştirdim. Sadece inşaat süreci 8 ayımızı aldı. Türkiye’nin iftiharla anlatılabilecek özel bir kliniğini burada hayata geçirdik. Neler yaptığımızdan söz edecek olursam; pandemi döneminde havalandırma sistemimizi ozon cihazı ile entegre ederek ozonlanmış havayı kliniğe vererek hem dezenfeksiyonu sağladık, hem de olası enfeksiyon neticesinde burada herhangi bir bulaş olmasına engel olduk. Kullanmış olduğumuz tedavi ünitelerinde Avrupa standartlarında olan ve Türkiye’de tercih edilmeyen ama bizim ısrarla üzerinde durarak yaptığımız bir su dezenfeksiyon sistemimiz var. Ünitelerin içerisindeki dezenfeksiyon sistemi sayesinde hastanın ağzına hem hava su spreyinden, hem ağzını çalkaladığı bardaktan gelen suyun dezenfekte olmasını sağladık. Bu hem bizim hijyenimiz hem hastanın hijyeni açısından çok önemliydi.

‘YURT DIŞINDA TÜRKİYE’Yİ ÇOK İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETMEYE BAŞLADIK’
Kliniklerinizde yurt dışından hasta ağırlıyor musunuz?

Buradaki ana projemiz yurt dışı hastası ile çalışmaktı. O yüzden hastaların ve ailelerin konforu açısından özel VİP dinlenme odaları, hastaların izole olabileceği odalar ile üst düzey hizmet anlayışı sağlıyoruz. Her türlü dijital ve elektronik ekipmanı son teknoloji ile donattık. 4 çeşit lazerimiz mevcut. Ayrıca 2 ayrı sistem olarak ağız içi tarayıcılar kullanıyoruz dijital ölçüler için. Özel implant markaları ile daha hızlı ve seri işlemler yapabilmek için özellikle navigasyon cihazı ile çalışıyoruz. Bu tip gelişmeler hem Türkiye için gurur verici, hem de yurt dışından gelen hastalar için beklentilerinin çok üstünde bir klinik ile karşılaşmalarına neden oldu. O yüzden yurt dışında Türkiye’yi çok iyi şekilde temsil etmeye başladık. Gelen hastalar böyle bir klinik ile karşılaştıklarında büyük bir şaşkınlık yaşıyorlar. Bazı yurt dışı firmalarının CEO’ları ziyaretimize gelerek kliniğimiz ile ilgili büyük bir beğeni ve hayranlık içinde kaldılar. Yarattığımız bu kliniği özellikle yabancı hastalarda sağlık turizmi ile yurt dışına açtık. Çok ciddi bir talep ile karşılaştık. Yurt dışı hastalarla çalışmanın hekim açısından bir farklılığı var. Belirgin kısa bir dönem içerisinde her şeyi bitirmek ve en iyisini yapmak zorundasınız. Dolayısı ile stresli ve yorucu ama bir o kadar da güzel bir çalışma ortamı yakaladık.

İnstagram: bergedent
 

Tunç Berge

Tunç Berge: Türkiye, Avrupa ve Amerika’daki Teknolojik Gelişmelerden Hiçbir Şekilde Geri Kalmıyor Tunç Berge