Yaptığım Gelinlik Tasarımlarını Beğendikleri İçin Dubai Fashion Week’de Olmamı İstediler

Yaptığım Gelinlik Tasarımlarını Beğendikleri İçin Dubai Fashion Week’de Olmamı İstediler Yaptığım Gelinlik Tasarımlarını Beğendikleri İçin Dubai Fashion Week’de Olmamı İstediler

Moda Dünyasının Kraliçesi Pınar Bent, Dubai Fashion Week’de gerçekleşecek defilesinin detaylarını Klass'a anlattı  

2010 yılında Fatih’te Araplara yönelik özel tasarımlara başlayan, Türkiye ve Ortadoğu'da Gelinlik Tasarımcısı olarak son yıllarda adını sıkça duyuran başarılı Modacı ve Gelinlik Tasarımcısı Pınar Bent, gelinlerin hayallerini dinleyerek onlara özel gelinlikler hazırlamaya devam ediyor. Pınar Gelinlik ve Pınar Bent Haute Couture isimli iki markası olan ünlü tasarımcı, Dubai’de gerçekleşecek olan ‘Dubai Fashion Week’ etkinliğine hazırladığı özel koleksiyonuyla katılarak Türkiye’yi temsil edecek. Ortadoğu ve Arap Yarımadası’nda ‘Moda Dünyasının Kraliçesi’ olarak anılan Pınar Bent ile Dubai Fashion Week’de bizleri nelerin beklediğini ve verdiği hizmetleri Klass okurları için konuştuk.


Pınar  Hanım, yakın zamanda Dubai Fashion Week’de Türkiye’yi temsil edeceksiniz. Öncelikle Dubai Fashion Week’e kabul edilme sürecinizi anlatır mısınız?
Dubai, Arap ülkeleri içerisinde çok önemli bir konumda. Arap ülkelerinin yanı sıra Avrupa ülkelerinde yaşayan birçok insan Dubai’ye gidip alışveriş yapıyor, moda Dubai’de takip ediliyor, Şal, gelinlik, özel gün-gece için abiyeler Dubai’den alınıyor. Arap ülkelerinden insanlar Türkiye’ye geldiklerinde ise özellikle gelinlik sektöründe beni tercih ediyorlar. Beni tanıdıkları ve yaptığım işleri beğendileri için de Dubai Fashion Week de olmamı istediler. Bende bu durumdan gurur duydum, mutlu oldum. Türkiye’yi güzel bir şekilde temsil etmenin benim içinde iyi olacağını düşünüyorum.

Dubai Fashion Week’de bizi neler bekliyor?
Bu çok büyük bir organizasyon ve 41 ülkeden katılım olacak. Dünyanın birçok önemli modacısı bu etkinlikte yeni koleksiyonlarını sergileyecek. Bunların içinde Zuhair Murad ve Elie Saab gibi global anlamda başarı yakalamış modacılar da olacak. Bu organizasyonun içinde olmak ayrıcalıklı bir durum. Uluslararası Fashion Week takviminde yer alan bir etkinlik. Benim için ticari boyutta da çok güzel bir şey. Yaptığınız işin beğenilmesi ve bunun üzerinden para kazanıyor olmanız da çok güzel bir olay. Yurt dışında Türkiye’yi temsil etmek, güzel sorumlulukların içerisinde olmak ayrı bir mutluluk veriyor.

Daha önce de Türkiye’yi birçok kere yurtdışında temsil ettiniz. Birçok güzellik yarışmalarında modeller sizin tasarımınızla podyumda yürüdü. Bu sizin için nasıl bir duygu ve işinize kattığı değer sizce nedir?
Güzellik yarışmalarındaki modelleri giydirmek, onları sunuma çıkarabilmek çok güzel bir duygu. Beni güzellik yarışmalarında jüride gördüğünüz yerler de oluyor. Bu kadar göz önünde olmak “Pınar Bent’in gelinlikleri çok pahalıdır” algısı da oluşturuyor. Hatta telefon açıp randevu almadan önce fiyatlarınız ne kadardan başlıyor diye soran çok oluyor. Aslında her bütçeye uygun gelinlik var bende. Kişiye özel dikim olan Pınar Bent Haute Couture markasının yanında her bütçeye uyabilecek Pınar Gelinlik markasını oluşturdum. Bundan yıllar önce sevgili Abdullah Kiğılı bana “Pınarcım bir markanla halka hitap etmen gerekiyor. Diğer markanla da tamamen yurt dışı odaklı olman gerekiyor” demişti. Mesela Araplar geldiği zaman onlar bizim giydiğimiz gelinlik gibi bir gelinlik istemiyorlar. Kendilerine yakışıp yakışmamasından ziyade iştihamı çok seviyorlar. Kullanılan malzemelerin kalitesi ve miktarına göre doğal olarak bütçe de artmış oluyor. Zaman zaman röportajlarımda ya da televizyon programlarında “Korkmayın, halktan insanlar da gelebilir” diye anlatıyorum. Bu algıyı yavaş yavaş aşmaya başladık. Televizyon programlarından çok teklif geliyor ama çıkmıyorum. Çünkü o algıyı tekrar yaratmak istemiyorum. Sadece sosyal sorumluluk projeleri, fuarlar ve yurt dışı defileleri için çıkıyorum.

Peki Dubai Fashion Week için nasıl bir koleksiyon hazırladınız?
İlk defa bir defileye büyük beden gelinliklerimizle gideceğiz. Çünkü Arap dünyası, Avrupalılar, genç kızlarımız, özellikler hanımlar da 40 beden ve üstü çok var. Gelinliklere bakmak için gelenler modelleri çok beğeniyorlar ama kendi üzerinde göremediğinde sıkıntı oluyor. Çünkü bu günlük bir kıyafet değil hayatında bir kere alıyor ve denemesi gerekiyor. Bunun içinde yeni koleksiyonumda büyük beden gelinliklere de yer verdim. Yine aynı iştihamla ve aynı şıklıkla gelinlikler hazırladık.

Dubai Fashion Week defilesinde Türk modeller mi olacak yoksa yabancı modeller mi defilenize çıkacak?
Tamamen Dubai deki yabancı modeller olacak. Orada yaşayan Wilma adında beraber çalıştığım bir siyahi model var. Beraber hazırladığımız bir koleksiyonumuz var, onunla tanıtacağız. İki grubumuz ve iki defilemiz olacak. Birinde on model var, diğerinde de on beş model var. Biri standart beden, diğeri de büyük beden olacak.

Avrupa’nın yanı sıra Ortadoğu ve Arap Yarımadası’nda da çok popülersiniz. Size ‘Modanın Kraliçesi’ ve ‘Gelinliklerin Kraliçesi’ diyorlar. Bu beğeninin sebebi nedir?
Yıllar önce Fatih deki moda evimi kapatınca belli bir dönem Nur Yerlitaş’ın yanında çalıştım. Ben gelinlikte çok iyi olduğumu fark ettim. Bence herkes iyi olduğu işi yapmalı. Ben her şeyi bilirim diye bir şey olmamalı. Bizim sektörde herkes her şeyi yapıyor. Biz gelinlikte çok iyiyiz, başarılıyız ve bu işte istikrarlı bir şekilde gidiyoruz. Başka işleri hiçbir zaman düşünmedim. Bu unvanları da bana yakıştırdıklarından dolayı verdiklerini düşünüyorum. Bana “Çok büyük modacılar var ama gelinlik sektöründe sen bu işin üstadısın” diyorlar. İnşallah ilerleyip daha da iyi olacağız. Bu dönemler daha çok fuarlara hazırlanıyoruz. Kasım’da Dubai ve İzmir de gelinlik fuarımız olacak. 3 Mart’ta Zorlu Center’ da çok büyük bir organizasyonumuz var”

İnstagram: pinarbentgelinlik

www.pinarbent

Pınar Bent