Yeşim Kale: Hislerimi Renklerle Anlatmayı Seviyorum

Yeşim Kale: Hislerimi Renklerle Anlatmayı Seviyorum Yeşim Kale: Hislerimi Renklerle Anlatmayı Seviyorum

Ünlü Ressam Yeşim Kale, Sanatına Dair Merak Edilenleri ve Gerçekleştireceği Sergileri Klass’a Anlattı.  

Ünlü Ressam Yeşim Kale, solo sergileri ve yaptığı özel sanatsal çalışmaları ile dikkat çeken başarılı bir isim. Duyguların ve iç dünyanın öne çıkarıldığı soyut dışavurumculuk akımı etkisiyle eserler yaratan ve renklerle duygusal dünyasını aktarmayı hedefleyen başarılı sanatçı, sanatseverlere kendilerinden bir parça bulabilecekleri ve derin anlamlar hissedebilecekleri eserler ile yeni bir dünya yaratıyor. Bireysel ve dolayısıyla duygusal tasarım anlayışının izleyici ile arasında bir köprü olduğunu belirten sanatçı, yurt içinde ve yurt dışında birçok sergiye katılarak ve kendi sergilerini gerçekleştirerek sanatseverlerle yakın temas kuruyor. Başarıları ödüllerle taçlandırılan ve yeni yılda çok sayıda sergi projesi ile izleyicisi ile buluşmaya hazırlanan Ressam Yeşim Kale ile sanat anlayışına dair merak edilenleri Klass okurları için konuştuk.

Yeşim Hanım, ülkemizin yetiştirdiği sayılı ressamlardan birisiniz. Okuyucularımız için sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?
1972 Ankara doğumluyum. Diş Hekimliği Fakültesi mezunuyum. Uzun yıllar sağlık sektöründe yer aldım. Tasarım ve sanat yönümü keşfettikten sonra gerekli eğitimler ve kurslar almaya başladım. Temelde var olan bir sanat kültürü birikimim üzerine teknik bilgileri katarak bu yönümü daha çok geliştirdim. 2018’de kendi firmamı kurdum ve isim patentini aldım. 2022’de tuvalleri yapmaya başladım. soyut dışavurumculuk ağırlıklı çalışmalar yaptım.

Eserlerinizde hangi tarzda çalışmayı seviyorsunuz?
Doğayı olduğu gibi resmetmek yerine iç dünyamdaki duyguları ön plana çıkardığım renklerle çalışmayı seviyor ve eserlerimde bu tarzı tercih ediyorum. Ayrıca semboller ve soyut figürler kullanıyorum. Arka planımı soyut figürlerle ön plana çıkartmaya çalışıyorum. Bu 2 yıl benim için bir arayış dönemi oldu. Bundan sonraki çalışmalarım ustalık dönemim olacak. Yakın bir gelecekte kâğıt çalışmalarım da olacak. Yapacağım bu çalışmaları ileride kendi web sitemde sergilemeyi düşünüyorum. Web siteme ‘www.yesimkale.com’ adresinden ulaşabilirsiniz.

 ‘YAZAR YÖNÜMÜ ESERLERİ
 YARATIRKEN ORTAYA
 ÇIKARIYOR, BİR HİKÂYE
 YARATIYORUM’
Eserleri yaratma ilhamınız nedir? Bu eserler nasıl meydana geliyor?

İnsanın iç dünyasının renklerle anlatımı çok olağanüstü. Soyut dışavurumda en önemli hususlardan biri insanın renklerden anlamlar çıkarmasıdır. Yazar yönümü eserleri yaratırken ortaya çıkarıyor, bir hikâye yaratıyorum. İzleyenlerin o tabloyu yorumlamasını istiyorum. Ben sadece renklerimle bir Joan Mitchell gibi kendimi ifade etmek, insanların ise bunu anlamasını ve kendilerinden bir şeyler bulmasını istiyorum. Bu benim için çok önemli.

Yurt içi ve yurt dışında düzenlediğiniz sergiler var mı?
Şubat 2022’de Paris’te Art Capital fuarına katıldım. Ekim’de Art Shopping’e katıldım. Karma ve kişisel sergilere katılıyor ve gerçekleştiriyorum. Bağımsız Sanatçılar Derneği’nin katılımcısı olarak yer aldım. Bağımsız Sanatçılar Derneği empresyonistlerin kurduğu bir topluluğun devamı diyebiliriz. Modern ve çağdaş sanatın temeli empresyonistlerdir. İzlenimcilik(empresyonizm), insan doğasını dışarıya çıkarıyor. Sonrasında Vasili Kandinski gibi ressamlar sayesinde daha özgür resimler ortaya çıkıyor. Mark Rothko sadece bir iki renk ile insanları ağlatabiliyor. Fırça darbeleri ve kullanılan renkler ile tuvalde bir dalga, bir akım yaratmış bu isimler. İzleyenler bu eserler karşısında dehşet bir duygu yaşıyor, kendi duygularından bir parça buluyor ve ağlıyor. Rothko bu şekilde tanınmış bir ressam. Bu nedenle soyut dışavurumu çok seviyorum ve buradan devam etmeyi düşünüyorum.

 ‘YAŞADIĞIM DUYGULARI
 İNSANLARA SUNMAK
 İSTEDİM’
Sanatınız ödüller ile taçlandırılıyor. Aldığınız ödülden bahseder misiniz?

Paris’te düzenlediğimiz sergiden dolayı Ekonomi Gazetesi tarafından En Hızlı Girişimci Ressam Onur Ödülü’ne layık görüldüm. Sanatımın 1.yılında bu ödülü aldım. Bu onur ödülü beni çok mutlu etti ve açıkçası kamçıladı da. Keyif aldığım, severek yaptığım bir işin bu şekilde ödülle taçlandırılması onore edici. İç dünyamı anlattığım ve insanların bu tabloları incelerken haz almaları, kendilerinden bir parça bulmaları, bir şeyler hissedebilmeleri beni mutlu ediyor. Yaşadığım duyguları insanlara sunmak istedim.

Yeşim Hanım siz aynı zamanda bir mücevher tasarımcısınız. Mücevher tasarımcılığı nasıl oldu? Takı tasarımı koleksiyonunuz hakkında neler söylemek istersiniz?
Takı tasarımına olan ilgim çok genç yaşta başladı. Diş hekimliği yaptığım dönemde muayenemde de bir köşede takılar yer alırdı, uğraşmayı severdim. Çalışma saatlerim dışında takı sergileri yapıyordum hastalarıma. Çevreme de hediye ederdim. 2016-2018 yılları arasında kendimi takı tasarımı konusunda geliştirince kendi tasarımlarımı yaratmaya başladım. Belli PR çalışmaları gerçekleştirdik ve 2018’de firma olarak siteden satışını yapmaya karar verdik. Eski Kraliyet döneminden, Osmanlı döneminden ağır takılarla bir şeyler yapmak istedim. Bu dönemlerden ilham aldım. Kraliçelerden, yaptırdıkları resimlerinden esinlenerek, etkilenerek bir şeyler yapmak istedim. Gördüğünüz koleksiyon bu şekilde doğdu.

 ‘KARMA SERGİLER
 2023 YILI İÇİN HAZIR’
Gelecek dönemlerde yeni proje ve sergileriniz olacak mı?

Şu anda karma sergiler 2023 yılı için hazır. La Visione Art Gallery ile Art Ankara 2023’e katılım sağlayacağım. Şubat ayında Dolmabahçe Sarayı’nda, mayıs ayında ise Kapadokya’da bir sergiye katılacağım. Solo sergim eylül gibi olabilir. Duyurusunu yapacağım. 2022 yoğun bir yıldı bizim için ama 2023 çok daha yoğun geçecek.
 

İNSTAGRAM: yesimkaleofficial

 

                            yesimkaleart
 

Yeşim Kale

Yeşim Kale: Hislerimi Renklerle Anlatmayı Seviyorum Yeşim Kale
Yeşim Kale: Hislerimi Renklerle Anlatmayı Seviyorum Yeşim Kale