Tarih ve Lezzet Dolu Bir Şehir; Hatay

Tarih ve Lezzet Dolu Bir Şehir; Hatay Tarih ve Lezzet Dolu Bir Şehir; Hatay

Akdeniz Bölgesinde yer alan Hatay ili, Türkiye'nin de en kalabalık 13. şehridir. Tarih boyunca birçok farklı medeniyete ve inanca ev sahipliği yapmış olan Hatay kenti doğal ve tarihi güzellikleri ile muhteşem bir yerdir.  

Mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerin bazılarını şöyle sıralamak gerekir: Antakya Mozaik Müzesi, Vespasıanus ve Titus Tüneli, St. Simon Manastırı, Koz Kalesi, Beşikli Mağara, Payas Kalesi, St. Pierre Kilisesi.

Hatay, farklı kültürlerin birlikte yaşadığı bir kent. Farklı kültürlerin mutfak gelenekleri Hatay’da buluşmuş ve kentin mutfağı yüzyıllar içinde geleneksel bir füzyon mutfağına dönüşmüş. Zengin ve lezzetli mutfak kültürü ile ünlü olan Hatay, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı tarafından gastronomi şehri olarak seçilmiştir. Şehir, yeme-içme olarak 600'e yakın yerel lezzete sahip. Hatay'ın dünya standartlarında bir mutfağı var ve bu yemek kültürünün tadına varmak ve sofralara getirdiği taze tatları tatmak kesinlikle heyecan verici bir deneyim. Özellikle Hatay’ın en büyük ilçesi Antakya, dünyanın en lezzetli mutfaklarından birine sahip.

Yöresel Hatay lezzetlerinden en göze çarpanları;
* Ekşi Aşı Çorbası (Hatay mutfağının temel çorbalarından biridir.)
* Şişperek Çorbası (Pirinç, kıyma, yoğurt ve soğan kullanılarak hazırlanır.)
* Zahter Salatası (Ana yemeklerin yanında sunulur.)
* Oruk (İnce bulgur kullanılarak hazırlanan oruk yağda kızartılır ve içli köfteye benzer.)
* Tepsi ve Kâğıt Kebabı (Sebze ve eti buluşturur.)
* Künefe (Tuzsuz ve beyaz renkte künefe peyniri ile hazırlanır.)
Mutlaka gidilmesi gereken lezzet durakları;

Konak Restaurant
Konak Restaurant, 1872 yılındaki büyük depremden sonra yeniden inşa edilen Antakya’nın en büyük konaklarından birinde doğdu. 2013 yılına restore edilen eski bir konakta hizmet veren restoran, otantik odaları ve avlusu ile daha girişte insanı etkiliyor. Bu otantik doku, et yemekleri, falafel, humus, güveçte Antakya peyniri, çiğköfte gibi birçok tatla zenginleşir. Beyrut mutfağı ile sentezleyerek 120 çeşit lezzet arasından geniş bir yemek yelpazesi sunuyor. Konak Restoran, kaymaklı fıstıklı künefe yemek için en çok tercih edilen mekanlar arasında yer alıyor.

Sini Kebabı – Pöç Kasabı
Tepsi eti de denilen sini kebabını tatmak için Hatay’da yemek yenilecek yerler listesinin başlarında yer alan Pöç Kasabı’nı deneyebilirsiniz. Kasap, koç etini önünüzde kıyma haline getirip fırına gönderiyor, sonra da masanıza uzun yıllar unutamayacağınız bir lezzet geliyor. Tepsi kebabı fırından çıktıktan sonra sıcak pide ve taze nanelerle sunuluyor. Oldukça lezzetli!

Humusçu Nedim Usta
1967’den bu yana, Antakya’da bir gelenek olan Nedim Usta’nın meşhur lezzetli humuslarını duymayan sanırım kalmamıştır. Nedim usta, başta humus olmak üzere birçok farklı meze ve yemekle masanızı süsler. Tadımlık tabaklar sayesinde her çeşidin tadına bakabilirsiniz. Aperatif olarak bir şeyler yiyelim denildiğinde ara öğün olarak gidebileceğiniz bir mekân.

Çınaraltı Künefe – Yusuf Usta
Uzun Çarşı’da bulunan Yusuf Usta közde pişirdiği künefeleri ile lezzet duraklarından bir diğeridir. Peynirli künefesi ile beğeni toplar. Yapılışı da oldukça meşakkatli! Kadayıf, 1 gün önce kalın telli dökülmeli, tazesi ile yapılmıyor. Yağ, klasik Samandağ köy tereyağı, tuzsuz ve açık sarı renginde olmalı. Tepsi, bakır ve orta kalınlıkta (0,5 cm) olmalı. Ateş, kömür ateşi ve kömürü portakal kömürü olmalı. Peynir, Antakya tuzsuz taze peyniri, köy mandırasından %50 yağı alınmış olmalı çünkü sünmesini buna bağlı ve sonuçta o muhteşem lezzet künefe.

Tarihi Bizim Künefeci – Ragıp Usta
Ragıp Usta’nın emeği ile doğan Bizim Künefe, zamanla babadan oğula devreden bir işletme olmuş. O da közün üstünde bakır tepside pişiriyor künefesini. Yanında bir bardak da soğuk süt ikram ediyor. Süt gerçekten de künefenin lezzetine lezzet katıyor.

Sultan Sofrası
1990 yılında tarihi özelliklere sahip taş bir konakta, kuruluşunu gerçekleştiren Hatay Sultan Sofrası geçmişten geleceğe uzanan kültürel yolculukta vazgeçilmez bir köprü niteliğiyle hizmetine devam etmektedir. Sabah kahvaltı hizmetiyle güne başlayan restoran, sayısız seçeneğin yer aldığı menüsüyle akşam ziyafetlerine de ev sahipliği yapıyor.